Üsküplü yazarların kitapları Batı Trakya’da tanıtıldı

Gümülcine’de Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Kültür Merkezi’nde 11 Kasım Cumartesi akşamı Üsküplü ve Batı Trakyalı dört ayrı yazarın kitapları tanıtıldı.

Bağlar Dergisi kitap tanıtımları çerçevesinde Gümülcine’de Batı Trakya İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (BİHLİMDER) Kültür Merkezi’nde dört farklı kitabın tanıtımı yapıldı.

Cumartesi akşamı saat 18.30’da başlayan etkinlikte Batı Trakya’dan İskeçeli şair Müberra Karadayı’nın “Güneşe Yakın” adlı şiir kitabı, Gümülcineli yazar Hüseyin Mehmet’in “Kalanlara” başlıklı öykü kitabının yanı sıra Kuzey Makedonya’dan Mehmet Arif’in “Divanını Yakan Şair” adlı şiir kitabı ve Medadin Limani’nin “Örtüsüz Yüzler” başlıklı öykü kitabı tanıtıldı.

Tanıtım etkinliğinin sunuculuğunu Edirne Trakya Üniversitesi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Mezunu ve yazar Esma Deli Hasan yaptı.

Programın devamında yazarlar söz aldı. İlk olarak Batı Trakya’dan Fiyaka Dergisi İmtiyaz Sahibi ve “Kalanlar” başlıklı öykü kitabının yazarı Gümülcineli Hüseyin Mehmet konuşma yaparak, kitaplara ilgisinin ve yazarlık serüvenin nasıl başladığını katılımcılara anlattı. Daha sonra  Kuzey Makedonya’dan “Divanını Yakan Şair” adlı şiir kitabının yazarı Mehmet Arif, ardından “Örtüsüz Yüzler” başlıklı öykü kitabımın yazarı Medadin Limani söz alarak kitaplardan ve yazarlığa başlama sürecinden bahsettiler.

Son olarak, “Güneşe Yakın” adlı şiir kitabının Batı Trakyalı yazarı ve Müberra Karadayı söz alarak yazarlığı ve yazdığı kitap hakkında hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Yazarlar kendileri ve eserleri hakkında düşüncelerini paylaştıktan sonra kitap tanımı etkinliğine anavatan Türkiye’den Ankara’dan katılan Abdürrahim Karadeniz söz alarak kitap yazmanın önemine ve kitapların bir dilin yaşatılmasına ne kadar değerli katkılar sağladığı konusunda fikirlerini soydaşlarla paylaştı.

YTB tarafından desteklenen tanıtım projesi kapsamında bu akşam Gümülcine’de BİHLİMDER Kültür Merkezi’nden tanıtımı yapılan kitaplar, 12 Kasım Pazar günü ise İskeçe Türk Birliği salonunda saat 18:00’de tanıtılacak 

Uzam yayınları tarafından basılan kitapları tanıtım etkinliğinden sonra kitapseverler temin edebilecek. 

Kaynak: milletgazetesi.gr

Read Previous

Sırp turist gezmek için gittiği Şanlıurfa’da Müslüman oldu

Read Next

Fransa’da aşırı sağcılar Filistin temalı konferansı basarak 3 kişiyi hafif yaraladı