Üsküplü Yazar Leyla Şerif Emin’in İstanbul’da basılan yeni kitabı çıktı

Üsküplü Türk şair ve yazar Leyla Şerif Emin’in İstanbul’da basılan yeni kitabı “Kaybolmazsan Bu Şehir Hâlâ Senin -Rumeli’de şehir ve Zaman” çıktı.

Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Leyla Şerif Emin’in İstanbul’da “Büyüyen Ay” Yayınevi tarafından basılan yeni kitabı “Kaybolmazsan Bu Şehir Hâlâ Senin -Rumeli’de şehir ve Zaman” salı günü okuruyla buluşacak.

Yazar ve şair Leyla Şerif Emin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kaybolmazsan Bu Şehir Hâlâ Senin -Rumeli’de şehir ve Zaman isimli şehir kitapları serisi olarak Türkiye’de “Büyüyen Ay” yayınları tarafından çıktı. Salı günü de okurla buluşacak, yayınevinin sitesinden isteyebilirsiniz. Biz Kaybolmadık buradayız, Rumeli’de, siz de okuyunca içinde kaybolmazsanız Rumeli hâlâ sizdendir demek. 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramına hediyemiz hep böyle eserler ile olsun inşallah.” ifadelerine yer verdi.

Bosna Hersekli yazar Amina Siljak-Jesenkovic kitapla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Kendine azad bir şehri kuran ve koruyan Şehrazad’ın kızı Leyla Leyla’yı tanıyor musunuz? Yahya Kemal’ın hemşehrisi. Ne kendisi kaybolmuş, ne de şehri. Üsküp ikliminde hala şair biter. Mensur yazılarında bile şiirin tadı var. Ve eski, küresel köyde artık kaybolmuş asalet, edeb, nezaket korunmuştur. Hüzünde, sevinçte, sitemde bile asildir Leyla.” ifadelerine yer verdi.

Kitapta Üsküp’ün camilerinin, çarşısının, köprülerinin, hamamının, mezarlıklarının iyi bir şekilde betimlendiğini kaydeden Jesenkovic, “Şartlar ne olursa olsun o eski, Osmanlı hanımefendi asaletinden bir zerre bile kaybettirmiyor. İstanbul sevgisi, Türkiye sevgisi doludur yazıları. Ancak, Şar Dağını aşan sevgi kendisini göçe çağırmıyor. Aksine, Üsküpteki varlığını sürdürmesini desteklememizi istiyor. Toprakların kaybolmazlığı, insanların kaybolurluğu anlatıyor. Biz okurlara da bulaştırıyor hissiyatını, içimizde bu duyguları, bu iyiliği canlandırıyor. Kaybolma korkusunu yazılarıyla gideriyor Leyla.” değerlendirmesinde bulundu.

– Leyla Şerif Emin kimdir?

13 Mayıs 1981 yılında Üsküp Makedonya’da doğdu. Üsküp, Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi’nin Filoloji fakültesinde, Türk Dili ve Edebiyat bölümünden mezun oldu. Kalkandelen Üniversitesi’nin Felsefe Fakültesin’nde Şarkiyat bölümünde yüksek lisansını yapmaktadır. 2015-2016 yıllarında Kalkandelen Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nde Şarkiyat bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2018-2019 yıllarında Uluslararası Balkan Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Türkçe Öğretmenliği bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Üsküp’te 2002 yılından itibaren “Köprü, Kültür Sanat ve Edebiyat„ dergisini üniversite öğrencileri olarak çıkarmaya başladılar. Aynı derginin 2005 yılından beri genel yayın yönetmenidir. Derginin önemi, Makedonya sınırları içinde Türkçe yayınlanan, yegâne Kültür Sanat ve Edebiyat dergisi olmasıdır. Üç aylık olarak çıkan dergide yazılarını ve şiirlerini yayımlamaktadır. Üç yıla yakın Makedonya devlet televizyonun, Türk redaksiyonunda Gençlik Kültür programı hazırlayıp sundu.

Üsküp Makedonya’da tamamen gençlerin kurduğu ve çalışmalarını yürüttüğü “Köprü-Kültür Sanat ve Eğitim„ derneğinin kurucularından olup derneğin yönetim kurulu üyesidir. Dernek çerçevesi içinde farklı faaliyetlerde gönüllü olarak çalışmış. Dernekteki faaliyet çalışmalarının organizasyonunda yer almış ve hazırlamıştır. Küçük tiyatro gösterileri senaryosu yazmış. Koreografilerde yer almıştır. 2016 yılında YTB destekleri ile Üsküp’te Divan Yayıncılık tarafından “Üskübistan” isimli deneme kitabı yayınladı.

2019 Ekim ayında ise yine Divan Yayıncılık tarafından yayınlanan K.Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığın destekleriyle çıkan “Bir Üsküp Masalı” şiir kitabı yayınlanmıştır. 2016 yılından itibaren Türkiye’nin haftalık Gerçek Hayat gazete/dergisinde Üsküp Mektupları köşesinde her hafta köşe yazıları yazmaya başladı. Kosova’da yayımlanan Türkçem Dergisinde yazı ve şiirleri yayınlanmıştır.

Üsküp Makedonya’da düzenlenen birçok Şiir Şölenlerin organizasyonu ve tertiplenmesinde yardımcı olmuştur. Birçok Uluslarası Şiir Şölenlerine Makedonya’yı temsilen katılmıştır. Türkçe dışında Makedonca ve Arnavutça bilmektedir. Makedonya Yazaralar Birliği üyesidir. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığında çalışmaktadır. Evli ve iki kız çocuğu var.

Read Previous

İsrail’den savunma için 2,9 milyar dolarlık ‘gizli’ bütçe

Read Next

İstanbul Üniversitesi’nde “Ülke Günleri-Kuzey Makedonya” etkinliği gerçekleştirildi