Üsküplü şair ve yazar Leyla Şerif Emin’e İstanbul’da yoğun ilgi

Kuzey Makedonyalı Türk şair ve yazar Leyla Şerif Emin, “Makedonya’dan Mektuplar” söyleşi dizisinin ikinci konuğu oldu.

Taksim’deki Kuzey Makedonya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşiye, Kuzey Makedonya İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Kuzey Makedonya Kültür Merkezi Müdürü Ramadan Ramadani, Rumeli Türkleri Vakfı (RUTEV) Mütevelli Heyeti Başkanı Melek Aras, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıyı yöneten Kuzey Makedonya Kültür Merkezi Müdürü Ramadan Ramadani, yazarın eserlerine ve çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Köprü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Üsküplü şair ve yazar Leyla Şerif Emin, Kuzey Makedonya Kültür Merkezi organizasyonunda İstanbul’daki okurları tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı.

Şair ve yazar Leyla Şerif Emin, Makedonya’dan Mektuplar projesine 3 farklı milletin temsilcisi ile katılmanın ayrı bir keyif ve gurur olduğunu söyledi.

– “İki kıtayı birleştiren İstanbul gibi bir şehide buluşmak apayrı bir his”

Makedonya’nın farklı kültürlerin ve milletlerin bir arada yaşadığı bir ülke olduğunu anımsatan Emin, “Burada yetişen yazarlar kendi dillerinde yazıp kitap yayınları ile yaşadıkları ülkenin kültürünü, geleneğini edebiyatını yaşatmaya çalışıyor. İki kıtayı birleştiren İstanbul gibi bir şehide buluşmak zaten apayrı bir his, projenin ismi de Mektuplar, bu da Makedonyalı yazarların Türkiye’deki yayınevlerinde yayınlanmış kitapları demek. Bizler de mektupların yani kitapların adrese teslim olduğunu gördük orada.” ifadelerini kullandı.

Kültür Merkezi’nin de kendilerini İstanbul’da okuyucu ile buluşturduğunu kaydeden Emin, “Bu buluşmadan ötürü hem merkezin müdürü hem çalışanlarına ve bu projeyi destekleyen Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım bunun gibi faaliyetler artarak devam eder ve bu kültürel köprüler bizi daha da yakınlaştırır.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından yazar okurlarına, “Kaybolmazsan Bu Şehir Hala Senin” başlıklı son kitabını imzaladı.

Program kapsamında, Elizabeta Koneska’nın Makedonya’daki Yörük Türkleri hakkında hazırladığı belgesel filmi de tanıtıldı.

Eserleri Türkiye’de yayınlanmış Kuzey Makedonyalı yazarların konuk olduğu “Makedonya’dan Mektuplar” söyleşileri, Makedonya Kültür Merkezi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Kim Mehmeti ve Leyla Şerif Emin’in ardından bu akşam da Tomislav Osmanli, Türkiye’deki okurlarıyla bir araya gelerek eserlerini anlatacak.

Read Previous

TMBH Genel Başkanı Saraç’tan Üsküp Türkoloji Bölümü’ne ziyaret

Read Next

TV8’in yeni dizisi “Sıfırıncı Gün”ün çekimleri Üsküp’te başladı