Mevlit Kandili vesilesiyle üniversite öğrencileri tarafından Üsküp meydanında ‘Barış ve Huzur’ mesajlarıyla süslenmiş güller dağıtıldı.

Aktivitenin gerçekleşmesinde hem Kandil gecesi hem de Fransa Cumhurbaşkanı Macro’nun son zamanlarda saldırgan ve ayrıştırıcı konuşmaları etkili oldu.

Aktivite başlamadan önce öğrenciler arasından Erduan Ali bir çağrı metni okudu.

Peygamber Efendimizin hayat anlayışı ve davranış şeklini vurgulayarak Medine anlaşmasının toplumdaki çokkültürlülüğün bir yansıması olduğunu söyledi.

Erduan Ali, “Üsküp topraklarında yüzyıllarca Efendimizin öğretileriyle ezani Muhammediye okunmuştur; bu şehirde yüzyıllarca hadisler okunuyor, öğreniliyor ve onlar aracılığıyla müslümanların hayatı şekillendiriliyor. Avrupa medeniyetinin göz bebeği olan Fransa’dan böyle nefret dolu ve islamofobik yaklaşımların varlığı herkesi rahatsız etmektedir” dedi.

Son olarak Ali, “Efendimizin öğrettiği şekliyle bu tür durumlara karşı çıkmak haysiyetten kaynaklanan doğal bir reflekstir. Dayanışmanın, yardımlaşmanın ve birbirine karşı anlayışlı olmanın en fazla gerekli olduğu bir zamanda, böylesi ayrıştırıcı bir yaklaşım aracılığıyla müslümanların en değerli olanına dokunmak birlik olmayı değil, düşman olmayı teşvik etmektedir. Bu yüzden de dini kullanarak siyasi hedeflere ulaşmayı hedefleyenler bilsinler ki bu oyunlar ancak zarar, başarısızlık ve güc kaybına yol açaçaklardır” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

ABD Dışişleri Bakanlığından Ege Denizi’ndeki depremin ardından Türkiye ve Yunanistan’a destek mesajı

Sonraki Haber

Gostivarlı vatandaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla Fransa üretimi arabasını satışa çıkardı