Üsküplü genç sanatçı Ayvaz, metal atıklardan sanat icra etti

Üsküplü genç heykeltraş Özbek Ayvaz, sekiz metal heykelden oluşan en yeni eseri hakkında açıklamalarda bulundu.

Üsküplü genç heykeltıraş Özbek Ayvaz, metal atıklardan altı dansçı, bir davulcu ve bir kavalcı olmak üzere sekiz insan figürünü tek bir kompozisyonda oluşturdu.

“Ağır” adını verdiği eserin otantik Makedon dansını simgelediğini kaydeden Ayvaz, 1 buçuk ton ağırlığında heykelin Demirhane’nin avlusunda yer aldığını ve üzerinde üç ay çalıştığını söyledi.

Buzdolabı parçaları, vidalar, motor kapakları, armatürler ve çeşitli metal atıklar kullandığını ifade eden Ayvaz, “Burada sekiz metal heykel var ama bu tesadüf değil. Sekiz, sonsuzluğun simgesi olarak sekiz, Makedon kalbi de bu oranda bir atıyor, ama aynı zamanda sekiz yıl heykel eğitimi aldığım için de bu sayıyı seçtim.” diye konuştu.

Kovid-19 dönemindeki karantinada metal heykel fikrinin oluştuğunu belirten Ayvaz, “Evde kapalı, bütün gün dansı izledim, sonra eskizler yaptım ve sonra farkındalıkla başladım. Dans Galiçnik’te oynanır. Yerliler işe gittiğinde, tüm üzgün olanlar oynar. Çünkü bir işten ayrılıp memleketine dönmek zordur. “Ağır” adı bize dansı, hayattaki bazı zor anları hatırlatıyor, bu yüzden ağır malzemeden “Ağır”ı seçtim.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Temmuz ayında tüketilen elektriğin yüzde 82,4’ü yerli üretimden sağlandı

Read Next

KFOR, FSK’nın kuzeye gitme talebinde bulunmadığını açıkladı