Üsküplü çocuklar iftarı Mustafa Paşa’da yaptı

Türkiyeli hayrseverlerin katkılarıyla 500 çocuk orucunu Üsküp Mustafa Paşa Camii’nde açtı.

Türkiyeli hayrseverlerin katkılarıyla 500 çocuk orucunu Üsküp Mustafa Paşa Camii’nde açtı. İftar öncesi Mustafa Paşa Camii avlusunda çeşitli oyunlar oynayan çocuklar unutulmayacak anlar yaşadı. İftara T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve Türk kurum temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Kara, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bursa ile Üsküp arasındaki benzerliklere değinerek, “Bu güzel manevi havada, buradaki toplulukla birlikte olmaktan son derece gurur duyuyorum.” İfadelerini kullandı.

Ramazan ayının Üsküp’te de Türkiye’de olduğu gibi geçtiğini dile getiren Kara, Üsküp’te bir Osmanlı geleneğinin hakim olduğunu söyledi.

İftar programı hakkında bilgi veren Uluslarası Balkan Üniversitesi Araştırma Görevlisi Büşra Dillioğlu, “Yaklaşık bir yıldır burada yaşıyorum. Bu faaliyet gönüllü bir faaliyet olarak başladı. Üsküp’te yaşayan biz bayanlar olarak çocuklarımıza güzel bir ramazan hatırası oluşturmak istedik. 40-50 kişilik çok amatör bişey hayal ediyorduk. Sonra yerelden çok fazla destekler geldi ve sonunda 400-500 çocuğu bira araya getirdik” dedi.

Güzel bir organizasyon olduğunu belirten Büşra Dillioğlu, “Umarım çocuklar güzel vakit geçirirler. Ufak hediyeler olacak. Yarışmalar var, yarışmaları kazanacak olan arkadaşlara ufak hediyelerimiz olacak. Her yaştan çocuğumuz var. Kalabalık bir kitleye ulaştığımızı görüyoruz. İnşallah güzel olur” ifadelerini kullandı.

İftar programına katılan Mehmet Akif Ayar, “Ben Türkiye’den geldim, Üsküp’te yaşıyorum. Burada çok güzel zaman geçiriyorum. Herşey çok güzel geçiyor” sözleriyle duygularını paylaştı.

Medina Nuredini ise heyecanını şu sözlerle dile getirdi: “Bugün çok güzel birgün. Arkadaşlarımızla iftar yapacağız. Şehrimizde ilk defa böyle bir program düzenleniyor o yüzden çok heyecanlıyım. Bütün çocuklar çok keyifli”.

10 yaşından beri oruç tuttuğunu söyleyen Furkan Süleyman, “Ben Üsküp’te yaşıyorum. Bugün çok eğlendik” dedi.

 

Read Previous

Hırvatistan’da rengarenk festival

Read Next

Üsküp’te “Erken Seçim” Gösterisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *