Üsküp YEE’nin desteklediği Tasarımcı Toşeva’nın “Oya” koleksiyonunun tanıtımı yapıldı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde İrina Toşeva’nın “Oya„ isimli koleksiyonun tanıtımı ve Yörüklerle ilgili hazırlanan kısa belgesel filmi gösterimi yapıldı.

TİMEBALKAN

21 Haziran Salı günü Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanlığı konutunda First Lady Elizabeta Gyorgievska himayelerinde, İrina Toşeva’nın “Oya„ isimli koleksiyonun tanıtımı ve Yörüklerle ilgili hazırlanan kısa belgesel filmi gösterimi yapıldı.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Serhat Kula ve tasarımcı İrina Toşeva bugün basın mensuplarına sergi ve belgeselle ilgili açıklamalarda bulundu.

Üsküp YEE Müdürü Kula, Makedonya Cumhurbaşkanlığı ve hanımefendinin himayelerinde bir organizasyon gerçekleştirdiklerini söyledi.

– Kula: Türkiye bölgedeki bütün kültür mirasına sahip çıktığı gibi iki ülkenin ortak mirasına da bu vesileyle sahip çıktı

Tasarımcı İrina Toşeva’nın özellikle Doğu Makedonya bölgesinde yaşayan yörüklerin geleneksel kıyafetlerinden faydalanarak bir tasarım, bir kreasyon ortaya koyma niyetiyle kendilerine ulaştıklarını kaydeden Kula, “Bu çalışmaya çok önem verdik. Hem yörüklerimizin bin yıllık geçmişine Makedonya Cumhuriyeti’nin en üst seviyesinden kabullenişi aynı zamanda da bu kültürel envanterimizin somut varlıklarımızın hem Makedonya’daki moda meraklılarının ilgisine sunulması hem de Makedonya Cumhuriyeti tarafından da bu kültürün ortak kültürümüzün bir nişanesi olarak kabul edilmesi için bize çok önemli bir fırsat verilmiş oldu.” diye konuştu.

Söz konusu sergi ve belgesel gösteriminin iki ülkenin ortak kültürünü göstermek açısından aslında son zamanlarda yapılmış en iyi çalışmalardan biri olduğunu ifade eden Kula, “Hem yörüklerimizi burada bizzat Doğu Makedonya’dan gelen kardeşlerimizi ağırlamış olduk hem de belki onları hiç görmemiş, hiç onların yaşantılarına denk gelmemiş olan Üsküp’te yaşayan insanların da onlarla buluşmasına sağlamış olduk. Türkiye Cumhuriyeti bu bölgedeki bütün kültür mirasına sahip çıktığı gibi iki ülkenin ortak mirasına bu vesileyle sahip çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Yunus Emre Enstitüsü olarak bu çalışmaya ortak olmaktan için çok mutlu olduklarının altını çizen Kula, “İrena Toşeva hanıma özellikle hem bu tasarımlarını ortaya koyduğu için, hem sanatın evrenselliğini kanıtladığı için çalışmalarla çok teşekkür ediyoruz ve dolayısıyla da Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve hanımefendilerine de bu himayeleri için de minnettarız.” ifadelerini kullandı.

– Toşeva: Yörük Türklerinin kıyafetlerine hayran kaldım

10. sanat yılını kutlayan moda tasarımcısı İrina Toşeva, büyük bir projeye başlamak için kendisini yeterince olgun hissettiğini söyledi.

Tek kişilik bir gösteri yaptığını ifade eden Toşeva, “Yörük Türklerinin Hikayesini araştırıyordum ve bunu yaparken kıyafetlerine hayran kaldım. Getirdikleri çiçekler bana çok ilham verdi ve bu beni Radoviş’te, özellikle Alikoç köyüne gidip bütün bir belgeseli çekmeye ve yeni koleksiyon yaptığımız birçok insanı dahil etmeye teşvik etti. Özellikle Makedonya’dan toplumumuzun unsurlarını birbirine bağladığım ve onları yeni ve modern bir şekilde tercüme etmeye ve bir şekilde halkı yönlendirmeye çalıştığımı işimde fark ediyorum.” diye konuştu.

Üsküp’te ve Batı Makedonya’nın bir bölümünde yaşayan insanların Yörüklere aşina olmadıklarını ve onlarla tanışmadıklarını düşündüğünü belirten Toşeva, sergi ve belgeselin bu yakınlığı kuracağını umduğunu söyledi.

Read Previous

Kovaçevski: “Fransız teklifi bizim için kabul edilemez”

Read Next

Bulgaristan Başbakanı Petkov, Cumhurbaşkanı ve muhalefeti Kuzey Makedonya tutumlarından dolayı suçladı