Üsküp YEE’den Türkoloji Bölümü’ne kitap desteği

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kitap desteğinde bulundu.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne 1.050 kitap hediye etti. Kitap teslim törenine Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Yovanka Lazarevska, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay Ahmed, Uluslararsı Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fadıl Hoca, Türkoloji hocaları ve öğrencileri katıldı.

“Türkiye’nin desteği her zaman yanınızda olacaktır”

Kitap teslim töreninde konuşan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, “Kitapları gönderen ülkemizden, bütün yetkililerden, buraya ulaştıran arkadaşlarımızdan Allah razı olsun. Çok önemli bir hizmet ve bunun devamı gelecek” dedi.  1.050 çok önemli bir rakam fakat öğrencilerimizin faydalanması için, kitap desteğinin devamının geleceğini vurgulayan Büyükelçi Kara, “Yeter ki sizler bize talepte bulunun. Türkiye’nin desteği her zaman yanınızda olacaktır” ifadelerini kullandı.

Makedonya’nın Türkiye için çok özel bir ülke olduğunun altını çizen Büyükelçi Tülin Erkal Kara, “Bağımsızlığını ilk tanıyan nadir ülkelerden biriyiz. Bizim hem kadim bir dostluğumuz var hem de ikili ilişkilerimizi en üst seviyede sürdürebileceğimiz konumuz var. Bu yüzden burada bütün kurumlarımız yardımcı oluyorlar. Makedonya dendiğinde Türkiye’de herkesin yüzü güler. Kendi ülkemizden ayırt etmiyoruz” şeklinde konuştu. Şu anda çok belli olunmadığını fakat Türkoloji’de yetişen gençlerin ileriki dönemde çok daha iyi hale geldiklerinde bu eserleri görmekten memnuniyet duyulacağını belirten Kara, “Her birinizle ayrı ayrı gurur duyuyorum” dedi.

“Kitap desteği Türkiye’nin bilimsel anlamda Türkoloji bölümüne her türlü desteği vereceğinin nişanesi”

Kitap teslim töreninde konuşan Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Dr. Şemsettin Şeker, “Üsküp Büyükelçimiz Tülin Erkal Kara Hanımefendi’nin destek ve himayeleriyle bugün buradayız. Bizler Üsküp Yunus Emre Enstitüsü olarak Makedonya’daki 4 Üniversiteyle Türkoloji protokolü imzalamış veziyetteyiz, yıllardır devam ediyor bu. Bu protokol kapsamında 41. yılını idrak eden Kiril Metodiy Türkçe ve Edebiyat bölümüne de hem öğretim vesilesi hem ders materiyal hediyesi, hem de bilimsel araştırma ve eğitim için gerekli kitap donanım desteği veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen kitap desteğinin Türkiye’nin bilimsel anlamda Türkoloji bölümüne her türlü desteği vereceğinin nişanesi olduğunun altını çizen Şeker, “Bugün 1050 tane kitap getirdik. Kiril Metodiy Üniversitesinin kütüphanesi kendilerinin talepleri doğrultusunda. Kitaplar genel itibariyle bütünlükle Türkoloji sahasını kuşatan kitaplar. Öğrencilerinin hem bitirme tezleri hem yüksek lisans doktora tezleri için gerekli olan kaynaklar. Bundan sonra da Üniversitenin talebi doğrultusunda bu tarz destekleri vermeye devam edeceğiz. Enstitü olarak biz Kiril Metodi’nin her zaman yanındayız. Makedonya’nın en köklü ve büyük üniversitesinin Türkoloji bölümünün her daim yanındayız” diyerek sözlerine son verdi.

 

Kiril ve Metodiy Üniversitesi Filoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Yovanka Lazarevska ise Üsküp Yunus Emre Enstitüsü tarafından yapılan kitap desteği için, “Dekan yardımcısı olarak hem kurum hem şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve Yunus Emre Ensitüsü Müdürü Şemsettin Bey’e nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Türkoloji Bölümü’nün çalışmasını idame ettirebilmesi için önemli olan 1.050 kitap için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Bu işbirliğinin ileride de artarak devam etmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

“Gerçekten işimize yarayacak kitaplar hediye edildi”

Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay Ahmed,  “Gerçekten işimize yarayacak kitaplar hediye edildi. Bugün ilk defa bu kadar kabarık sayıda kitap alıyoruz” dedi. Türkiye’den devamlı kitap geldiğini hatırlatan Ahmed, “Biliyorsunuz eğitim sonu olmayan bir konu. Her zaman hem derslerimizde hem de bilimsel çalışmalarda işimize yarayacak literatüre ihtiyacımız var. Hem ders kitabı olarak, hem literatür olarak, hem dergi olarak. Öyle ki bu 1.000 üzerinde kitabın gelmesiyle gerçekten işimiz çok kolaylaştı. Hem öğrencilerin işi hem de akademisyenlerin çalışmaları daha iyi bir aşamaya gelecektir. İnşallah devamı da gelir” şeklinde konuştu.

T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve beraberindeki heyet, Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü gezerek öğrencilerle bir araya geldi.

 

 

 

Read Previous

Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi gerçekleşti

Read Next

“Balkanlardan Binlerce Gönüllü Asker Çanakkale’de Savaştı”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *