Üsküp YEE Kırçova’da “Masal Saati” etkinliği düzenledi

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü (YEE) bugün Kırçova’daki “Sande Şterioski” spor salonunda “Türk Masal Saati” etkinliği düzenledi.

Tarık EMİN  / TİMEBALKAN

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü (YEE) bugün Kırçova’daki “Sande Şterioski” spor salonunda “Türk Masal Saati” etkinliği düzenledi. Kırçova’daki “Sande Şterioski” spor salonunda düzenlenen etkinliğe Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker ve Türkiye Cumhuriyeti  Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara katıldı.

Kırçova’daki “Sande Şterioski” spor salonunda gerçekleşen “Türk Masal Saati” etkinliği hakkında konuşan Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, “Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün geleneksel hale getirdiği Türk Masal Saati etkinliğini bugün Kırçova’da Makedonca, Arnavutça ve Türkçe olmak üzere 3 dilde eğitim veren Şande Şterioski İÖ okulu öğrencileriyle birlikte gerçekleştiriyoruz. Sayın Büyükelçimiz Tülin Erkal Kara Hanımefendi’nin de teşrif ettiği etkinlikte 800 minik öğrenci ve onların velileriyle bir araya geldik” dedi.

Şeker, “Keloğlan ve Nasreddin Hoca masallarını 3 farklı dilde uzman pedagog ve tiyatrocular eşliğinde öğrencilere anlatıyoruz. Bu yıl kurduğumuz Çocuk Kulübümüzün bugüne kadarki en büyük etkinliği ve en geniş katılımı bu programla oldu. Programda Necati Zekeriya’nın çocuklara yönelik boyama kitabı “Harfler Ne Yer?”in yanında miniklere sürpriz hediyeler de verdik. “Üsküp YEE olarak eğitimin hayati derecede önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu anlayışla faaliyetlerimizi icra ediyor, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesi için faaliyetler yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ise programda yaptığı konuşmada  etkinlikte sizlerle bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirterek, “Bir kültür mozaği olan Makedonya bir arada, huzur ve uyum içinde yaşamanın mümkün olduğunu tüm dünyaya göstermektedir. Bu mozağin önemi ve parçası olan soydaşlarımız da ülkemiz ile Makedonya arasındaki bağı her daim güçlü kılmaktadır” dedi.

Okulun çeşitli dillerde eğitim vermesinin okulun zenginliğini gösterdiğini ifade eden Büyükelçi Kara, “Bu zenginliği burada gördüm. 3 dilde eğitim verilmesinden fevkalade memnunum. Ben yurtdışında doğdum eğitim gördüm. Bu zenginliği orada görememiştim. Çocukların yüzü gülüyor. Bu zenginliği muhafaza etmişler, Makedon yetkillere bunun için teşekkür ediyorum.Okulun çeşitli dillerde eğitim vermesi zenginliğini gösterir. Bu zenginliği burada gördüm. 3 dilde eğitim verilmesinden fevkalade memnunum. Ben yurtdışında doğdum eğitim gördüm. Bu zenginliği orada görememiştim. Çocukların yüzü gülüyor. Bu zenginliği muhafaza etmişler, Makedon yetkillere bunun için teşekkür ediyorum. Üsküp Yunus Emre Enstitüsü bu okula 250 kitap hediye etti. Ayrıca bu yardımlar devam edecektir. Makedonya bizim için dost bir ülkedir. Dostlarımıza destek olmaya, yardım etmeye devam edeceğiz. Öğretmenlere ve okula teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Read Previous

Üsküp’te “Uyuşturucu, Özgürlüğün Bittiği Nokta” kitabının tanıtımı yapıldı

Read Next

“Türkiye Ege’de bir oldubittiye göz yummayacak”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *