Üsküp ve Ohri havalimanlarında 11 ayda 1,3 milyon yolcu taşındı

Üsküp ve Ohri havalimanları geçen seneye oranla %71 artışla yaklaşık 1,3 milyon yolcuya hizmet verdi.

Üsküp Uluslararası Havalimanı ve Sv. Apostol Pavle Havalimanı, bu yıl Ocak-Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre % 71 artışla 1.3 milyon (1.256.263) yolcuya hizmet verdi.

Havalimanı imtiyaz sahibi yönetimine göre, söz konusu veriler, KOVID-19’un havacılık sektörü üzerindeki olumsuz etkisinden sonra yolcu trafiğinde toparlanmanın ilk işaretlerini gösteriyor. Aynı zamanda, iki havalimanında 2021’in 11 ayında, 2020’ye göre %63 daha fazla oranla toplamda 13 bin 679 uçuş gerçekleşti.

TAV Makedonya Genel Müdürü Metin Batak, 2020’de pandeminin başlamasından bu yana KOVID-19’un havacılık sektörü üzerinde yarattığı olumsuz etkinin ardından, bu yıl Üsküp ve Ohri havalimanlarında yolcu trafiğinde toparlanmanın ilk somut işaretlerini aldıklarını söyledi.

Hava trafiğinin büyük ölçüde farklı ülkeler tarafından uygulanan hava yolculuğu kısıtlamalarına bağlı olmaya devam ettiğini kaydeden Batak, “Havaalanları, yolcular ve havayolları farklı ulusal sağlık politikalarına dayalı sık sık yapılan kural değişikliklerine uyum sağlamaya çalışacağından önümüzde birçok zorluk var. Mevcut trendin yükselişte olmasına ve her iki Makedonya havalimanında yolcu sayısında 2020’ye göre % 71 artış olmasına rağmen, havacılıkta referans yılı olarak kabul edilen 2019’un aynı döneminde elde edilen rakamlarla karşılaştırıldığında yolcu trafiği seviyesi hala % 49, uçuş sayısı ise % 32.” değerlendirmesinde bulundu.

Mevcut kış uçuş tarifesine göre, 13 havayolu Üsküp Havalimanı’ndan 36 destinasyona uçarken, iki havayolu Ohri Havalimanı’ndan 7 destinasyona uçuyor.

Read Previous

Besimi: Elektrik fiyatlarında önemli bir artış olmayacak

Read Next

Sırbistan’da Türkçeye ilgi giderek artıyor