Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaklaşık 4 aydır kapalı olan Üsküp ve Ohri havalimanları bugün uçuşlara açıldı.

İki havalimanında da koronavirüs salgını nedeniyle Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’nun önerilerine uygun protokoller uygulanıyor.

Üsküp Uluslararası Havalimanı’nda 4 ay sonraki ilk uçuşlar Bremen, Larnaka, Stockholm ve Köln olurken, ilk varışlar ise THY ve Pegasus’un İstanbul’dan gelen uçakları oldu.

Ohri Az. Apostol Pavle Havalimanı’ndan ilk uçuşlar ise akşam saatlerinde Zurich ve Milano’ya gerçekleşecek.

Ohri’ye ilk charter uçuşlar ise 5 Temmuz’da Varşava ve 25 Temmuz’da Amsterdam’dan olacak.

Ohri ve Üsküp Havalimanları’nda yeni kurallar

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 19 ve 16 Mart tarihlerinde kapatılan havalimanlarında yeni kurallar uygulanacak.

Buna göre yolcuların havalimanına uçuştan 3 saat önce varması, koruyucu maske takması, sosyal mesafe kurallarına riayet etmesi ve yüksek kişisel hijyen seviyesinde dikkat etmesi gerekecek.

Başta Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü ve diğer ilgili kurumların önerileriyle hazırlıkların devam ettiğini kaydeden Ersoy, iki havalimanında giriş ve çıkışlarda termal kamera ile yolcuların ateşlerinin ölçüleceğini belirtti.

Termal kameralı taramadan sonra yüksek ateş bulunmayan yolcular gerekli işlemleri yapılabilecek.

Havalimanı binasına sadece yolcular alınacak, yolcu yakınlarının bina içine girmesine izin verilmeyecek.

Yolculara fiziksel mesafeyi, yüksek derecede kişisel hijyenini korumasını ve yüzeylere dokunmaktan kaçınmasını hatırlatmak için havalimanlarının çeşitli yerlerine afişler, çıkartmalar ve reklam panoları şeklinde bilgilendirici işaretler yerleştirildi.

Yolcuların birbiri yanına oturması yasaklanırken oturuş düzeni için işaretli yerlerin kullanılabileceği belirtildi.

Yolcuların kendilerini güvende hissetmeleri için terminal binasının temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi yoğunlaştırıldı ve havalimanı binasının pek çok yerinde dezenfekte bölgeleri kuruldu.

Küresel salgının getirdiği yeni seyahat kuralları göz önüne alındığında havaalanında bazı prosedürlerin daha yavaş olacağı ifade edildi.

Bu yüzden de yolcuların kayıt işlemlerini online olarak da yapabilecekleri hatırlatıldı.

Uçuş bilgilerinin çok hızlı değiştiğini ve havaalanı işletmecisi olarak bunu havayolu şirketlerinden alınan bilgilerle sürekli güncellendiği belirtilen açıklamada yolcuların http://skp.airports.com.mk/ web sitesini takip etmeleri önerildi.

Önceki Haber

Dedelerinin esir düşüp çancılığı öğrendiği Yunanistan’a şimdi çan ihraç ediyorlar

Sonraki Haber

Son 24 saatte maske kullanmayan 412 kişi tespit edildi