Üsküp Türk Tiyatrosu Çehov’un “Martı” oyunun galasını yapacak

Üsküp Türk Tiyatrosu, yeni oyunu Anton Çehov’un “Martı” oyunun galasını yarın yapacak.

Yarın saat 20:00’de oynanacak “Martı” oyunun yönetmenliğini Nela Vitoşevik yaparken dramatizasyonu ise Viktoriya Rangelova Petrovska’ya ait.

“Martı” 19. yüzyılın sonlarında bir Rus köyünde geçen bir dramadır. Karakterler kendi hayatlarından memnun değildir. Bazıları sevgi ister ama karşılığında alamamaktır, bazıları sadece başarı ister, bazıları ise eski sanat formlarını yıkıp yenilerini inşa etmek istemektedir. Çehov, bu gerçekleşmemiş arzulardan, özlenen hayatların sınırında, belirli bir ruh haline sahip karakterler üzerine çalışmalar yapmıştır.

Martı oyununda Nesrin Tair – İrina Nikolaevna Arkadina’yı, Hakan Daci ve Osman Ali – Konsantin Gavriloviç Treplyov’u, Selpin Kerim – Boris Alekseeviç Trigorin’i, Stefaniya Naçevska ve Suzan Akbelge – Nina Mihaylovna Zareçna’yı, Cenap Samet – Petar Nikolaeviç Sorin’i, Ebru Musli – Mariya İlinişna Maşa’yı, Neat Ali – Semyon Semyonoviç’i ve Metin İbrahim – Evgeniy Alekseeviç Dorn’u canlandıracak.

Eleştirmenler “Martı”yı talihsiz insanlar için trajik bir drama ya da insan aptallığıyla alay eden komik, acı bir hiciv olarak tanımlamaktadır.

Read Previous

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani’nin Panama temasları

Read Next

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması Başsavcısı Brammertz Belgrad’da