Üsküp Türk Tiyatrosu binası, Türkiye Devlet Tiyatroları’nın yardımıyla tamamlanacak

Makedonya Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil ve Türkiye Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Üsküp Türk Tiyatrosu inşaatını gezdi.

Makedonya Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, Makedonya Devlet Bakanı Adnan Kahil, Türkiye Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve MK Türk Tiyatrosu Müdürü Naci Şaban Üsküp Türk Tiyatrosu inşaatını gezdi. Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, uzun süredir duran Üsküp Türk Tiyatrosu binası inşaatının, Türkiye Devlet Tiyatroları’nın yardımıyla tamamlanacağını söyledi.

Kültür Bakanlığının çıkarının, iyi bir dinamizmle hızlı bir şekilde çalışarak Türk Tiyatrosu’nun, kaliteli çalışma koşullarına kavuşması olduğunu ifade eden Kültür Bakanı Robert Alagyozovski, “Türkiyeli arkadaşlarımızla bina hakkındaki tüm çalışmaları sınrları belirtilmiş anlaşmayla belirleyeceğiz” dedi.

Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil, ilk finansal planlamanın haziran ayı sonuna kadar mevcut olacağını söylerken, Hükümet kararı ve Türkiye ile yapılan görüşmeler sonucunda Türk Tiyatrosu’nun inşası ve uygun donanımı için yeterli dinamiğin olacağına dikkat çekti. Kahil, Makedonya’daki Türk halkınının yeni tiyatro binasını hak ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin yardım etmeye hazır olduğunu belirten Devlet Bakanı Adnan Kahil, “Fakat geçen hükümetin yaptığı gibi “biz karabinayı yapacağız geri kalanını siz” anlayışında olmayacak. Biz anlaşma prensipleri üzerinden gideceğiz. Türklerin ve Makedonya’nın bütün vatandaşlarının gurur kaynağı olacak Türk Tiyatrosunun yapımını tamamlamanın en iyi yolu karşılıklı anlayışa ve yardıma dayanıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, inşaatın mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasını ümit ettiğini ve yapının en kısa sürede tamamlanabilmesi için inşaatın durumunu görmeye ve inşaatın bir an önce sona ermesi için işbirliğine başlamaları gerektiğine dikkat çekti.

 

 

 

Kaynak: MİA

 

Read Previous

AP’den sınırı geçen Yunan askerler için çağrı

Read Next

Yunan yargısından darbeciye geçici serbestlik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *