Üsküp Türk Çarşısı’nda Yiğit Paşa Külliyesi törenle hizmete açıldı

Üsküp Eski Türk Çarşısında bulunan Yiğit Paşa Külliyesi, tamı tamına 11 yıldır süren restorasyon çalışmalarının ardından dün düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törende söz alan Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe Altepe ise külliyenin yeniden hizmete açılmasıyla büyük bir vefa borcunu ödediklerini vurguladı.

Haber: Hüsamettin Gina / Fotoğraf: Aydın Davud

Tarihi Yiğit Paşa Külliyesi Bursa Büyükşehir ve Çayır belediyeleri iş birliğiyle restore edildi.

IMG_1600

Yiğit Paşa Külliyesi’nin açılışı için milletvekilleri, işadamları, eski bakanlardan oluşan kalabalık bir ekiple Üsküp’e gelen Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe külliyenin yeniden hizmete açılmasıyla büyük bir vefa borcunu ödediklerini söyledi.

“Vefa borcumuzu ödüyoruz”

Altepe, “Geçekten önemli bir vefa borcumuzu ediyoruz. Hepsi Bursa’dan geldiler, Paşa Yiğit Bey de, Yıldırım Beyazit Bey de diğerleri de. Meddah Baba da. Hepis bu topraklara hiccet ettiler. Buralara güzellikleri getirdiler. Buraya insanlığı, medeniyeti getirdiler. Buradaki insanları huzura kavuşturmak için geldiler. Ve buraları yüzyıllarca adaletle yönettiler” şeklinde konuştu.

IMG_1743

Projenin gerçekleşmesine kadar büyük engellerin aşıldığını belirten Recep Altepe, “Bursa Belediye Başkanı olduktan sonra hemen bizlere talepler geldi. ‘Bu bölgeye gelin bu eserlere bu kültüre sahip çıkın’ dediler. ‘Siz sahip çıkmazsanız yok ediliyorlar’ dediler. Bizler de geldik. Kardeş dost Makedonya, buradaki kardeşlerimiz gelişsin, mutlu olmalarını istedik” diye konuştu.

“Eserler kalıcıdır”

Yiğit Paşa Külliyesi’nin açılışına katılan Çayır Belediyesi Başkanı İzet Meciti, Yiğit Paşa Külliyesi’nin bundan böyle çarşının en ilgi çekici noktalarından bir olacağını ve Türkiye’den misafirlerin Üsküp’e gelmeleri için ek bir nedenleri olacağını vurguladı.

IMG_1712

Meciti, “Yıllar geçer, makamlar da geçicidir, ancak eserler kalıcıdır.” İfadesini kullandı.

“Türbe sevgi, barış ve birlik mesajı veriyor”

Türkiye’nin eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaptığı konuşmada, Balkanlar’da sevgi bağlarının güçlenmesi, geleceğe umut ve güvenle bakılması, farklılıkların zenginlik kabul edilmesi gerektiğini belirterek, “Buradaki türbe, içerisinde barındırdığı kütüphane, külliye ve medresesiyle, sevgi, barış ve birlik mesajı veriyor.” diye konuştu.

IMG_1800

Müezzinoğlu, “Balkan kelimesini ayrıştırdığımızda karşımıza iki hece çıkıyor. Biri Bal, diğeri Kan. Esasında biz Bal kısmına talibiz. İstiyoruz ki geleceğe umutlu bakılsın, farklı farklı değeleri olan insanlar birlikte geleceğe güçlü bir şekilde yürüsün. Farklılıkların zenginlik sayıldığı bir sürecin geleceğe güçlü olarak taşınsın.” dedi.

Törene, Makedonya Ekonomi Bakanı Driton Kuçi de katıldı. Kuçi yaptığı kısa konuşmada birkaç gün önce İstanbul’da yaşanan terör olayına değinerek başsağlığı dileklerini iletti.

Driton Kuçi, “Türk halkının yanındayız.” ifadelerini kullandı.

Kusursuz geçen törende, kurdele kesilmesinin ardından Altepe’ye teşekkür plaketi takdim edildi.

IMG_1807

Read Previous

Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Çocuk katilleri hiçbir ilahi dinden referans almış olamaz

Read Next

Kumanova’da kasıtlı olarak bir otomobilin çarptığı dört yaşındaki Almir hayatını kaybetti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *