Üsküp: PM 10 Partikülleri 800 Mikrograma Ulaştı

Hava kirliliği devam ediyor. Üsküp’te hava kirliliğinde dün akşam tekrar rekorlar kırıldı. Çevre Bakanlığı’nın hava kirliliği ölçüm merkezine göre Üsküp belediyelerinde PM 10 partiküllerin belirlenen normal seviyesinden çok daha yüksek seviyeye, daha doğrusu 835 mikrogram ulaştı. Kalkandelen’de ise biraz daha az 823 mikrogram.

Çevre Bakanlığı’nın sabah saatlerinde hava üzerinde yaptığı ölçümlerde, Üsküp’ün Centar, Lisice,  Karpoş ve Gazi Baba yerleşim yerlerinin yanı sıra Manastır ve Kalkandelen’de PM parçacıkları ile en çok hava kirliliğinin olduğu yerler olarak tespit edilmiştir.

Uzmanlar’a göre kimyasal bileşimleri birbirinden farklı olan bu parçacıklar, kalp ve akciğerlerimizin baş düşmanıdır. Isınma amacıyla yaktığımız odun, kömürden, sanayinin atmosfere verdiği atıklarından ve otomobillerin egzosundan havaya yayılan bu parçacıklar çeşitli büyüklüktedir. Çapı 10 mikrondan (1 mikron bir milimetrenin binde biri) küçük olan parçacıklara PM10; 2,5 mikrondan küçük olanlara ise PM2.5 denir. PM harfleri, parçacık halindeki maddelerin ingilizce karşılığı olan “particulate matter” in baş harflerinin kısaltmasıdır.

Read Previous

Karadağ’daki Osmanlı Mirası TİKA Tarafından Restore Ediliyor

Read Next

Olimpiyat Meşalesini Sığınmacı Da Taşıyacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *