Üsküp Büyükşehir Belediye meclis üyeleri YSP’yi sübvanse etme kararına oy vermedi

Üsküp Büyükşehir Belediye Meclisi bugün, 2024 yılı için Kamu Ulaşım Şirketi’ne (YSP) hibe verme kararını almadı.

Toplam 22 meclis üyesinin “evet” oyu yetmedi. 13 üye çekimser kaldı ve hiçbir karşı oy çıkmadı. Hibe kararı, YSP çalışanlarına Aralık maaşının ödenmesini sağlamak amacıyla alınmıştı. Ancak sendika tarafından örgütlenen YSP çalışanları, sabah saat 9’da şehir içi ulaşımı durdurarak greve başladı.

Üsküp Büyükşehir Belediyesi’nden toplantı sonrasında yapılan açıklamada, “VMRO-DPMNE meclis üyeleri, bir kez daha vatandaşlarla inatlaşıp onları ulaşım hizmetinden mahrum bırakma ve YSP çalışanlarını maaşsız bırakma kararı aldı.” denildi.

Olağanüstü toplantının neredeyse iki buçuk saat süresince, meclis üyeleri, YSP’ye 11 milyon Euro’luk hibe verilmesi gerekliliği üzerine tartıştılar. Bu fonlar, YSP çalışanlarının Aralık maaşını alabilmelerini sağlayacaktı.

YSP Direktörü Krste Petrevski, meclis üyelerini, çalışanlara düzenli maaş verilmesi için hibe yapılmasına oy vermeye çağırırken, şirketin aylık olarak 45 ila 50 milyon denar yakıt, yaklaşık 20 milyon denar CNG veya metan, ve özel taşıyıcılara yaklaşık 30 milyon denar ödediğini açıkladı.

Petrevski, sadece bu üç kalemin 100 milyon denar civarında olduğunu vurgulayarak, şirketin normal bir şekilde işleyebilmesi için lastikler, yağ, elektrik enerjisi gibi diğer masrafların da ekstra fon gerektirdiğini belirtti.

Petrevski, “Dışarıda aç susuz olan insanları ve bu tür kararlar için mücadele eden vatandaşları düşünerek, bu kararı almak için oy kullanmanızı istiyorum. Eğer şimdi kararı alırsak, önümüzdeki seçimlerde, Nisan veya Mayıs aylarında çalışanları maaşsız bırakabiliriz. Kararı onaylamanızı, insanların işlerine geri dönmesini ve hak ettikleri parayı almalarını sağlamak için sizi çağırıyorum.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Ghebreyesus’a göre, 2023 yılı verimli ve güçlendirilmiş bir DSÖ’ye ihtiyacı hatırlattı

Read Next

Beni Şakiri, Makedonya Gençlik Kültür Merkezi Müdürlüğü’ne atandı