Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Arsovska’dan hükümet ve muhalefetle ilgili flaş iddialar

Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska, hükümetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve ana muhalefet partisi VMRO DPMNE ile ilgili flaş iddialarda bulundu.

Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska, son günlerde ülke gündemine oturan özel otobüs sahiplerinin başkent Üsküp’teki trafiği felç etmesinden yola çıkarak hükümetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve ana muhalefet partisi VMRO DPMNE ile ilgili flaş iddialarda bulundu.

Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Danela Arsovska, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Toplu şehir taşımacılığı, özel iş adamları, siyasi partiler veya diğer çıkar grupları tarafından değil, yerel özyönetim organları tarafından organize edilir. Bu durumda, toplu şehir içi ulaşımın organizasyonu Üsküp Belediyesi ve Kamu Ulaşım Şirketi’nin (YSP) sorumluluğundadır.

Büyükşehir Belediyesi yönetiminin ana taahhüdü, üretken olmayan harcamaların optimizasyonu ve bu fonların vatandaşların yararına olan projelere yönlendirilmesidir. Böylece Üsküp şehri ve JSP son altı ayda JSP filosundan 130 otobüsü donatmayı başardı ve geçen yıl bu dönemde aktif olan belediye otobüs sayısını 140’tan 270’e çıkardı. Üsküp daha iyi, güvenilir ve standart bir hizmet alıyor.

Halka açık çağrıya gelince, yarın yayınlanacak ve Üsküp Büyükşehir Beleddiyesi’nin ihtiyaç duyduğu hatlarla ilgilidir (bunlar 20 ve 22 no’lu hatlardır). Tek fark, ne “Sloboda Prevoz” ne de “Makeexpress” şirketlerinin sözleşme hükümlerinin kendi taraflarına ihlali nedeniyle sözleşmenin feshedildiği günden itibaren bir yıl süreyle rekabet edemeyecek olmasıdır.

Tüm özel otobüs sahiplerini, bireysel olarak veya bir grup özel taşıyıcının temsilcisi aracılığıyla yayınlanan çağrıya başvurmaya davet ediyoruz.

VMRO-DPMNE’nin zavallılığıyla ilgili olarak, onları aşağıdaki soruları yanıtlamaya davet ediyoruz:

– Hristijan Mickoski ve “Delchevski Nivi” davasında ilk sanık olan özel kalem müdürü Orce Todorovski, Macaristan’dan 150 otobüs satın alınması konusunda anlaştılar mı?

– VMRO-DPMNE’nin iktidarda olduğu belediyeler, okullar ve işletmelerde sadece Hristijan Mickoski ve şu anki kabine üyesi İvica Tomovski şirketleri aracılığıyla bakım ve temizlik yapılıyor mu?

– Hristijan Mickoski, (Başbakan) Kovaçevski ile Üsküp’te bir mekanda gizli görüşme mi yaptı?

– Hristijan Mickoski, Aleksandar Nikoloski, (eski Başbakan) Zoran Zaev ve (eski Sağlık Bakanı) Venko Filipçe ile birlikte iki ay önce Maleşevia’da bir restoranda anayasa değişikliklerini tartıştıkları öğle yemeği yedikleri doğru mu?

– Hristijan Mickoski’nin Organize Suç ve Yolsuzluk Savcılığı’nda çekmecede saklanan hidroelektrik santralleriyle ilgili suç soruşturması olduğu doğru mu?

– Mobi Sound” şirketinin sahibi olan Hristijan Mickoski’nin güvenlik görevlisinin kardeşinin, VMRO-DPMNE’nin iktidarda olduğu belediyelerdeki tek gösteri organizatörü olduğu doğru mu?

– Hristijan Mickoski’nin bir arkadaşı ve şu anki milletvekili olan Igor Yanuşev’in YSP’nin direktörü olarak YSP otobüslerinin reklamı için “Maraton” şirketi ile feshedilmesi halinde milyonlarca cezayı içeren zararlı bir sözleşme imzaladığı doğru mu? bu işten komisyon aldığı doğru mu?

SDSM hükümetinin Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi’nin açıklamalarına gelince, Büyükşehir’in isteksizliğinden bahsetmeden önce şu soruları yanıtlaması gerekiyor:

– Ohri otoyolunda son durum ne?

– Bulgaristan sınırı otoyolundaki durum ne?

– Klinik Merkezi inşaatı ne durumda?

– Google ve Facebook yatırımları ne durumda?

– Enflasyon ne kadar?”

Read Previous

İran’dan Bosna Hersek ve Sırbistan’a gizemli ziyaret

Read Next

Kosova’nın kuzeyinde patlama ve siren sesleri duyuldu