Üsküp Büyükelçiliği’nde 15 Temmuz anma programı düzenlendi

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliğinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma töreni düzenlendi.

TİMEBALKAN

Büyükelçilik Konutu’nda düzenlenen anma programına Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum temsilcileri, diplomatlar ve davetliler katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anma programı istiklal marşının okunmasıyla devam etti.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök burada yaptığı konuşmada, FETÖ’nün darbe kalkışması üzerinden 5 yıl geçtiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz gecesi başta Cumhurbaşkanlığı ve Meclis olmak üzere çeşitli kurumlara saldırdığını anımsatan Sekizkök, “O gece bu darbe girişimine karşı halkımız sokaklara döküldü kahramanca direniş sırasında 251 vatandaşımız hayatını kaybetti, 2 binden fazla vatandaşımız yaralandı. Türk halkı demokrasimizi ve anayasal kurumlarımızı ortadan kaldırmayı hedefleyen bu darbe teşebbüsünü sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde sonuçsuz bıraktı. Türkiye’nin geçilmez olduğunu bir kez daha gösterdi. FETÖ’nün Türk devletinin kurumlarını ele geçirmesine müsade etmedi. Türk milleti 15 temmuz gecesi verdiği o sınavla halk iradesinin üstünde hiçbir güç olamayacağını tüm dünyaya gösterdi.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’un FETÖ’nün yeni nesil bir terör örgütü olduğunu gözler önüne serdiğini kaydeden Sekizkök, terör örgütünün devlet kurumları içerisindeki şebekelerinin birer birer çökertildiğinin altını çizdi.

Terör örgütlerinin yurtdışı bağlantıları ile beslendiğine dikkati çeken Sekizkök, “Nitekim FETÖ yabancı ülkelere de sızmıştır. Bu örgütün yurtdışı yapılanmasına yönelik kararlılığımız, mücadelemiz, bu yurtdışındaki yapıların çökertilmesine yönelik girişimlerimiz de kararlı bir şekilde devam etmektedir. Yabancı muhataplarımıza FETÖ’nün farklı kimliklere bürünen küresel bir tehdit olduğunu ve bulunduğu ülkeler bakımından da ciddi tehdit oluşturduğunu anlattık, anlatmaya devam ediyoruz. Çabalarımız neticesinde çeşitli ülkelerdeki FETÖ mensuplarının sınır dışı edilmeleri sağlanmıştır. Birçok ülkede FETÖ okullarının faaliyetlerine de son verilmiştir.” diye konuştu.

Türkiye’nin FETÖ dahil terör örgütlerine yönelik kararlı mücadelesini uluslararası planda sürdürmeye devam edeceğini belirten Sekizkök, “Bu yolda yurtdışındaki Türk toplumu mensuplarının ve vatandaşlarımızın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletimizle dayanışmalarını sürdürmeleri çok değerli olacaktır.” dedi.

Program, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Mesten’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve yaptığı dua ile sona erdi.

Read Previous

Bosna Hersek’teki savaşta hayatını kaybeden 12 kurban daha 20 Temmuz’da toprağa verilecek

Read Next

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, uluslararası medyaya Türkiye’nin FETÖ ile mücadelesini anlattı