Üsküp Belediyesi Meclisi, Üsküp Şehri bölgesindeki cadde, meydan, köprü ve diğer altyapı tesislerinin adlarının yer aldığı listede değişiklikler yaptı.

Bu değişikliğin kabul edilmesiyle, mevcut isim siciline toplam 571 isim eklenmesi önerildi.

Listede kent, ulusal ve dünya kültür ve tarihi mirası alanında önde gelen şahsiyetlerin isimleri, Makedonya ve dünya tarihindeki önemli olaylar, ülke ve bölgedeki şehirlerin yer adlarıyla verilen isimler ve diğer isimler yer alıyor.

Toplam 571 isimden 479’u önde gelen şahsiyetlerin isimleridir ve bunların 79’u kadın isimleridir, kalan 92 isim ise önemli olayları, yer isimlerini ve diğer terimleri ifade eden terimlerin isimleri.

Listede Kuzey Makedonya Türklerini ilgilendiren Aziz Şuayb (Yücel Hareketi kurucusu), Ali Abdurrahman (Yücel Hareketi üyesi), Ali Adem (Yücel Hareketi üyesi), Birlik (Birlik Gazetesi), Süleyman Demirel (Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı), İstanbul (Üsküp’ün kardeş şehri), Yahya Paşa, (Osmanlı Paşası), Ataullah Kurtiş (Meddah Medresesi kurucusu), Salahattin Bilal (Tiyatro sanatçısı) ve Şarık Tara gibi isimler de yer alıyor.

Önceki Haber

K. Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani, Sırbistan’a gitti

Sonraki Haber

MATÜSİTEB heyetinden TBMM Başkanı Şentop’a ziyaret