Danela Arsovska, Kuzey Makedonya’nın 1991 yılında Yugoslavya’dan ayrılıp bağımsızlığını kazanmasının ardından Üsküp Belediye Başkanlığı’na seçilen ilk kadın oldu.

Kuzey Makedonya’da düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turunda Devlet Seçim Komisyonu’nun (DSK) resmi sitesinden yayınlanan verilere göre oyların tamamı sayıldı. Bu verilere göre muhalefet destekli bağımsız aday Danel Arsovska 118 bin 765 oy alırken, iktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) adayı Petre Şilegov ise 90 bin 682 oy aldı.

Rakibi Şilegov’a 28 bin oy fark atan Danela Arsovska, başkent Üsküp’i 1948’de bu görevi yürüten Vera Aceva’dan bu yana belediyeyi yönetecek ilk kadın yönetici oldu.

– Danela Arsovska kimdir?

Danela Arsovska, 1979 yılında yaşadığı Üsküp’te doğdu ve ilk ile orta öğrenimini burada tamamladı. Başkent Üsküp’teki Kiril ve Metodiy Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitiren Arsovska, Oxford Üniversitesi ve Sheffield Üniversitesi’nden ek yönetici eğitimi aldı. Makedonya’da ve uluslararası alanda çok sayıda akademik ve danışmanlık görevlerinde bulunan ve üniversitelerde ve konferanslarda kalkınma konularında dersler veren Arsovska, Makedonca, İngilizce, Almanca, Bulgarca ve Sırpça bilmektedir.

Arsovska, 2014 yılından beri yönettiği Makedonya Ticaret Odaları Birliği’nin 2005 yılından bu yana üyesidir. Makedonya Kadın Girişimciler Derneği’nin kurucularındandır ve özel sektörde kurumsal sosyal sorumluluğun destekçisidir.

Arsovska, 2018 yılında dünya çapında 12 bin 700’den fazla ticaret odasını yöneten tek forum olan Dünya Odalar Federasyonu’nda en yüksek pozisyonu aldı. Aynı yıl, Dünya İş Melekleri Forumu tarafından Güneydoğu Avrupa için İş Dünyasında En İyi Kadın Örnek olarak ödüllendirildi.

Önceki Haber

Türkiye’den Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri geri itmesine önlem

Sonraki Haber

Dünya genelinde Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 5 milyonu aştı