Ursula von der Leyen Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e kabul edilmesini istedi

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen AB ülkelerine yönelttiği çağrıda Bulgaristan ve Romanya’nın hiç ertelenmeden Schengen alanına kabul edilmesini istedi.

AB’nin yıllık durum konuşmasında Strasbourg’ta AP mileltvekillerine seslenen von der Leyen, bu çağrısını şu sözlerle özetledi: “Bulgaristan ve Romanya Schengen alanının bir parçası olduğunu kanıtladı. Daha fazla bekletmeden onları bu alana kabul edelim”.

Sığınma ve geri iade konusunda iyi uygulamalarından dolayı her iki ülkeye teşekkür eden AK Başkanı, her iki ülkenin de Schengen’e üye olmayı hak ettiğini kaydetti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel yıllık konuşmayı Strasbourg’ta dinledikten sonra: “Hepimiz Leyen’in çağrısını bekliyorduk. Üye devletlerin bu çağrıya kulak vermesini bekliyoruz” dedi.

Gabriel sözlerine devamla: “Hollanda’ya da açık bir mesaj verildi. Bulgaristan Hollanda karşısında yasaların üstünlüğüne dair uzun vadeli bir yükümlülük göstermelidir. Son üç ayda ülkemizde hükümet ve meclisin çalışmaları bu yönde olumlu bir kanıt olabilir. Avusturya Bulgaristan ve Romanya’nın üyeliğine artık karşı çıkmıyor” dedi. 

BNR Türkçe

Read Previous

Kosova Hükümeti işsizleri nüfus kayıt sürecinde geçici olarak çalıştıracak

Read Next

Sırp Cumhuriyeti Başkanı Dodik, Bosna Hersek’teki yetkililere destek vereceğini açıkladı