Sosyal medyada geçenlerde bir  meslektaşımın  yazısı ilgimi çekti. Yazının konusu, Makedonya’nın başkenti Üsküp’e hediye edilen Atatürk heykeli ile ilgiliydi. İstanbul’un gözde bir derneğin hediye ettiği böylesi değerli bir heykelin, dikileceği yerin bulunmaması gerçekten de üzücü bir durum olsa gerek. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal  Atatürk’ün bir bakıma memleketi sayılan Makedonya’nın başkentinde heykele yer bulunamayınca Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin avlusuna dikilmesi aslında yeniden Türkiye’ye iade edilmesi gibi bir durumu söz konusu oluyor.

Meslektaşımın sosyal medyadaki yazısını okurken üzülmemek elde değil tabii ki. Yazının sonuna doğru bir soru ilgimi çekti, Makedonya’daki siyasi partiler bu durumla ilgili neler yaptı acaba? Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelini hediye eden derneğin Üsküp’e ulaştırmakta nasıl da güçlüklerle karşılaştığını düşündüğümde, Üsküp’teki Türk siyasi partilerinin ilgisizliği ve umursamazlığına üzüldüm. Dünyanın hemen her ülkesinde Türkiye Cumhuriyeti kurucusunun heykelleri dikilmişken gelin görün ki Üsküp’te heykele yer bulunamamıştır. Bu duruma ne diyebiliriz.

Evet Makedonya Cumhuriyeti’ndeki Türk halkını temsil eden siyasi partiler acaba böyle bir durum için girişimde bulundular mı? Yazıyı ve daha önceleri de heykelle ilgili yazılanları okuduğumda kendime şöyle bir yanıtı vermeyi uygun buldum. Ne yazık ki siyasi partilerimiz, çok sayıda derneklerimiz Makedonya Türklerini yoran diğer konularda olduğu gibi vurdum duymazlıktan gelmişler anlaşılan.

Derken böyle durumlardan oluşan birkaç konuya daha değinmeyi uygun buldum. Bu yıl Üsküp Halklar Tiyatrosu – Türk Dramı kuruluşunun 70. yıldönümünü kutladı. Kutladı derken, acaba kutlandı mı, bu değerli yıldönümü? Sanmıyorum. Çünkü konuyla ilgili hiçbir kutlamaya rastlamadım, ya da kutlandı da ben göremedim. Düşünün 70 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti dışında Balkanlarda tek  Türk Tiyatrosu kuruluyor ve bugün 70 yıl sonra tiyatronun kendi ana sahnesi bile yok. Ne acıdır ki bu tür ilgisizlikle karşılaştığımızda, 70 yıl önceleri Azınlıklar Tiyatrosu binasının inşaatına, işçilerin yanısıra o dönemin tiyatro sanatçıları da hep birlikte el ele vererek sahnenin gün yüzüne kavuşmasında emekleri geçmiştir.Bunu hatırlarken günümüzde Makedonya’daki Türk Tiyatrosu sahnesinin olmayışı üzücü olduğu kadar da düşündürücüdür. Bundan hareketle, Türk Tiyatrosu sahnesinin günümüzde olmayışının sorusunu da yetkililere sormadan yapamıyorum. Birkaç yıl önce Üsküp’ün merkezinde Türk Tiyatrosunun inşaatı başlayacak diye temel taşı atılmıştı.  Bu amaçla atılan temel taşı ne oldu acaba? Yoksa atılan temel taşı göstermelik miydi?

Üsküp Türk Tiyatrosu  günümüzde  hazırladığı oyunlarını  Makedon Tiyatrosu  sahnelerinde seyircisiyle buluşturuyor. Üsküp Türk Tiyatrosu’ndan söz açılmışken şunu  hatırlatmakta yarar var bence. Evet  Haziran ayında Üsküp Türk Tiyatrosu her yıl  Makedonya turnesine çıkıp,  yıl içerisinde hazırladığı  sahne oyunlarını  Kalkandelen, Gostivar, Resne, Ohri, Struga, Valandova’daki  Türk  seyircisiyle  buluştururdu. Böylece  tiyatro  sezonu bitince bu turneler gerçekleşir  ve Makedonya’nın hemen  her kentindeki Türk Tiyatro severleri sahne değerlerini izleme fırsatını bulurdu… Derken şunu da belirteyim  Üsküp Türk Tiyatrosu sanat faaliyetleri dahilinde küçük seyircilerini de unutmazdı.  Böylece   küçük seyircileri için  hazırladıkları  özel oyunlarını sergilerdi.  Bu  sahne gösterilerinde çocukların mutluluğunu  bir düşünün…

Demem o ki Üsküp Türk Tiyatrosunun günümüzdeki durumu gerçekten de düşündürücü. Yine de Tiyatroda çalışan sanatçılarının  sanatın yaşaması için  sarfettikleri emekleri konusunda kendilerini içtenlikle kutluyorum…

Evet  bu  konuyla da Türk Siyasi Partilerin ya da Derneklerinin ilgilendiğine düşünmüyorum. Çünkü herşey ortada çok açık. Partilerin  faaliyetleri dar bir çervede sürüp gidiyor anlaşılan.

Tiyatro konusunudan söz ederken, Üsküp Televizyon Türkçe Yayınlarının da son dönemdeki durumunu ortaya atmayı uygun buluyorum. Makedonya Televizyonu  Türkçe yayınlarının geçenlere kadar İkinci Programda sunulduğunu  biliyorum. Ancak bir zamandır Türkçe Programı dördüncü kanala alınmış! Neden? Yayın saatlerinin genişlendiğine dair bilgiye ulaştım. Ancak, yayının izlenmesine gelince, eh işte burada sorunlar ortaya çıkıyor… Bir gerçek var ki  Türkçe yayınlarını dördüncü kanalda ne yazık ki herkes izleyemiyor. Yeni donanımlı televizyon  alırsanız  programı izleyebilirsiniz… Ancak, yeni ve daha donanımlı televizyon alma gücümüz var mı? Soran oldu mu hiç! Neden böyle bir değişim yapıldı acaba? Bu değişimde Türk Siyaset Partileri ne yaptı acaba?

Ne acıdır ki, Türkçe Radyo programlarının da sorunları var.

Şimdi önemli soruya gelmek istiyorum. Gerçekten Türk Siyasi Partileri ne yapıyor.Seçimden seçime seslerini duyuran bu partiler kendi milletinden oy istiyorsa sadece seçimde seslerini duyuracak yerine  her zaman seçmeninin yanında olmalıdır. Onların sorunlarına değinmeli, çözümü için  girişimlerde bulunmalı. Örneğin, Makedonya Türk Tiyatrosunun sahne koşullarının gerçekleşmesini sağlamalı, Türkçe TV Yayınlarının programlarının izlenmesi için yapılacak faaliyetleri gündeme getirmeli! Bunlar yapılmazsa bir gün tarihimizdeki  yaşanan çöküşleri yaşarız. Örneğin Balkan Savaşlarında Türklere yapılanları bir hatırlayalım…  Tekrar böyle acı durumlar yaşanmak istenmiyorsa, Türk Siyasi Partileri ve Türk Dernekleri girişimlerde bulunmalıdır.

Sonunda şunu belirtmek isterim ki, eğer Makedonya’daki Türk Siyasi Partileri faaliyetlerini kendi çıkarı için değil de Milleti için yaparsa Atatürk heykeli ve yukarıda saydığım ilgisizlikler, olumsuzluklar böyle durumlara düşürülmez,  hakkettiği yerde olurdu, öyle değil mi?

Önceki Haber

Türkiye’nin güvenli tatil hizmeti dünyaya tanıtılacak

Sonraki Haber

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 8 milyon 274 bini geçti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 − 3 =