Ünlü Türk Flüt Sanatçısı Şefika Kutluer’in Filibe’deki Konseri Büyük İlgi Gördü

Dünyaca tanınmış Türk flüt sanatçısı Şefika Kutluer dün akşam, 2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe’deki tarihi Çifte Hamam’da Edirne Trakya Üniversitesi Topluluğu eşliğinde muhteşem bir konser verdi.

Yerel idareciler, kültür ve sanat çevreleriyle vatandaş ve soydaşların ilgi ve beğeniyle izlediği konser vesilesiyle ayrıca tanınmış Türk ressam ve seramik sanatçılarının eserlerinden oluşan “Anadolu Uygarlıklarından İzler – Göbeklitepe” temalı karma sergi de Filibeli sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Şefika Kutluer ve Edirne Trakya Üniversitesi Topluluğu tarafından sunulan klasik müzik konseri büyük ilgi gördü. Tarihi Çifte Hamam’ı dolduran sanatseverler sanatçıları ayakta alkışladı.

Konserde, Sihirli flüt Şefika Kutluer- Solist, Trakya Üniversitesi Devlet konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer-Keman, Musa Eren İşkodralı-Viyolonsel, Sela Can Dökmeci-Kontrbas, Mustafa Kurt-Viyola ve Batuhan Kaymaz-Keman yer aldı.

Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani konuşmasında “Başkonsolosluğumuzun himayesinde gerçekleştirilen bu etkinliğe desteğini esirgemeyen Trakya Üniversitesi, Filibe Belediyesi, Türk Hava Yolları, City Hotel, Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü ve Filibe Müzik, Dans ve Resim Akademisi’ne içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Göbeklitepe sergisine eser gönderen tüm sanatçılarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz.” dedi

23 sanatçının katılımıyla gerçekleşen sergide ise resim, heykel ve seramik çalışmalara yer almaktadır. Sergiye Bulgaristan’ın önemli sanatçılarından Peter Miçev de konuk sanatçı olarak katıldı.

Anadolu’nun zengin kültürel mirasından ilham alınarak hazırlanan ve Türkiye’nin yetiştirdiği değerli sanatçılarının hazırladığı eserlerden oluşan seçki 23 eserden oluşuyor. Anadolu Uygarlıkları ve Göbeklitepe‘den İzler Sergisi Ankara, İstanbul ve Sofya‘dan sonra dördüncü kez izleyiciyle buluştu. Sanatın ve sanatçının dönemlerin izlerini çağlar ötesine taşıyabilme etkisi vardır. Sanat eserleri bir medeniyetin sonraki nesillere anlatan şahitlerdir.

Flüt Solisti Şefika Kutluer

Üstün başarı ile mezun olduğu Ankara Devlet Konservatuarı’ndan sonra kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisi’nde devam etti. Ankara Devlet Konservatuarı’nda flüt öğretmenliği yaptı.

Birçok uluslararası ödül alan sanatçı, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi oldu. Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü ilk alan sanatçı olan Kutluer’e, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

“Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 “Inter-Lyra” ödülünü kazandı.

İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”) “İtalyan Devlet Nişanı”nı, Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan “Avusturya Altın Devlet Liyakat Nişanı”nı, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı”nı ve Slovak Devlet Altın Madalya’sını aldı.

2012 yılında Unicef’in “İyi Niyet Elçisi” seçildi.

Sony Classical tarafından çıkarılan “Carmen Fantasy” adlı albümü “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si “American Record Guide” kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi. Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu” ödülü aldı, Gallo Kutluer’in bütün CD’lerini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır.

Uluslar arası Turizm Yöneticileri Derneği “Skal International”, Ankara’ya kattığı değer dolayısı ile, Kutluer’i “SKALİTE” madalyası ile ödüllendirdi. Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından verilen “Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı Ödülü”nü aldı.

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı.

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayında, İspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi.

New York Times eleştirmenlerinin “Sihirli Flüt” adını yakıştırdığı Kutluer,
Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası, City of London Sinfonia, St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri, Festival Strings Lucerne gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, CD kayıtları yaptı.

Ian Anderson Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango” eserini de seslendirdiği konserler yaptı.

Jose Elizondo, Ilyas Mirzayev ve Rene Giessen Kutluer için özel besteler yaptılar.

Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi.

Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında bulunan 17 CD’si Pan Classical, Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Kutluer Berlin Filarmoni Orkestrası ile 2, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası ile bir CD kaydı gerçekleştirmiştir. Kutluer’in Portekiz’in Halk müziği Fado’ları dünyada ilk kez flütle kaydettiği CD geçtiğimiz günlerde dünya çapında yayınlanmıştır.

Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır.

Kutluer 2010 yılından itibaren her yıl, doğduğu kent Ankara’da, “Doğu Batı ile Buluşuyor” temalı “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”ni (www.sefikakutluerfest.com ) düzenlemektedir. 10. Festival 2019 Aralık ayında gerçekleşecektir.

Şefika Kutluer T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist sanatçısıdır. Avrupa Birliği Oda Orkestrası Kutluer’i sürekli solisti olarak ilan etmiştir.

 

 

Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’daki mülteci kampında bir bebek öldü

Read Next

Türk dizileri Balkanlarda Latin Amerika’ya diz çöktürdü

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × four =