Üniversite’de rüşvet operasyonu: “Geçici not karşılığı 500 ile 1000 avro arası”

Üsküp’teki Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesinde rüşvet operasyonu. Üniversite’de çalışan 7’si akademisyen 8 kişi hakkında, öğrencilerden not karşılığı rüşvet aldıkları iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Son yapılan araştırmalar Makedonya’daki yüksekeğitimde rüşvetin çok yaygın olduğunu gösteriyor.

Makedonya İçişleri Bakanı Mitko Çavkov, dün düzenlendiği basın toplantısında, üniversitedeki öğrencilerin şikayetleri göz önünde bulundurularak, 2014’ten bu yana rüşvet aldıkları iddia edilenler hakkında emniyet ve savcılığın işbirliğinde soruşturma başlatıldığını söyledi.

Savcılığın, yaşları 29 ile 65 arasında değişen ve üniversitenin Ekonomi Fakültesinde çalışan 7’si akademisyen 1’i büfe sahibi 8 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Çavkov, şüphelilerden 5’inin dün gözaltına alındığını, 3’ünün de bugün savcılığa çağrıldığını aktardı.

Çavkov, şüphelilerin rüşvet almak ve rüşvet teklif etmekle suçlandığını ifade ederek “Delillere göre, bu kişiler 2015 ve 2016 yıllarında, yasa dışı kazanım elde etmek için resmi konumlarını kullanarak fakültedeki öğrencilerin geçer not alabilmelerini sağlamışlardır.” dedi.

Bahsi geçen kişilerin öğrencilerden 500-1000 avro talep ettiklerini anlatan Çavkov, paranın önce fakültedeki büfe sahibine, ardından asistana ve son olarak hocalara ulaştığını dile getirdi.

Yükseköğretimde rüşvet çok yaygın

Rüşvetle Mücadele Devlet Komisyonu geçen yıl AGİT ve Transparency İnternational Makedonya ile ortaklaşa yaptıkları bir araştırmada Makedonya’daki yüksekeğitimde rüşvetin çok yaygın olduğunu gösterdi. Ankete katılımcıların yüzde 56.2’si yükseköğretimde rüşvetin çok yaygın olduğunu doğruladı. Aynı araştırma ülkedeki yolsuzluk algısının Avrupa ortalamasının üzerinder ve 55.1 oranında olduğunu göstermektedir.

Read Previous

Şiirin Zarif Prensi: Cahit Zarifoğlu

Read Next

Makedonya’nın en yaşlı kadın hafızı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *