UNICEF’ten Almanya’ya ‘sığınmacı’ eleştirisi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Almanya şubesinin hazırladığı raporda, Almanya’daki sığınmacı çocukların yaşam şartlarına ilişkin eleştirilerde bulunuldu.

Raporda, sığınmacı çocukların durumunun özellikle sağlık ve eğitim konularında aynı yaştaki Alman çocuklarından daha kötü olduğu belirtildi.

UNICEF’in, Almanya’daki sığınmacı çocukların mağdur edildiğine ve haklarının uygulanmasında eksikliklerin bulunduğuna 2014’ten beri dikkat çektiğinin anımsatıldığı raporda, bu eksikliklerin sığınmacı krizi sırasında daha da arttığı vurgulandı.

Raporda, hükümet, eyaletler ve yerel yönetimler ile toplumun gösterdiği çabalarla sığınmacıların acil ihtiyaçlarının yerine getirilmeye çalışıldığı belirtilerek “Ancak son aylardaki birçok gelişme çocuk hakları açısından endişeye sebep veriyor.” ifadesi kullanıldı.

Bu gelişmelere dikkat çekilen raporda, çocukların ve gençlerin ilk kabul merkezlerinde kalış sürelerinin en fazla 3 ay olması gerekirken bu sürenin belirgin bir şekilde uzadığı kaydedildi.

Bu merkezlerdeki sağlık şartlarının çoğunlukla yetersiz kaldığı vurgulanan raporda, buralarda özel yaşam alanlarının çok az olduğuna, birçok yerde de çocuklara ve kadınlara karşı şiddet kullanılmasının önlenmesine yönelik düzenlemelerin bulunmadığına işaret edildi.

Kabul merkezlerinde uzun süre kalan çocukların okul ve kreşlere uyumunun geciktiği belirtilen raporda, mülteci statüsü alma şansı çok fazla olmayan sığınmacı ailelerin çocuklarının durumundan özellikle endişe duyulduğu kaydedildi.

Kaynak: AA

Read Previous

NBA’da Cleveland Cavaliers tarihine geçen adam: LeBron James

Read Next

Türkiye tur şansını sürdürüyor: 2-0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *