Ümmetin (Üsküp’ün) Fidanları Sabah Namazında

Camiler yeryüzünün Cennet bahçeleri, Allah’ın evleri ve hayatımızın merkezidir. Bünyesinde gönülleri feth eyleyen camiler, şehirlerin ruhu, mahalle ve sokakların kalbidir. Ezanlar, camiler buraların manevi bekçileridir. Üsküp’ümüz İslam’ın sembolü olarak dimdik ayaktaysa buradaki Müslümanların değerlerine sahip çıkması, miraslarını koruması ayrıca camiler ve buralarda yetişen ve çok büyük zorluklarla mücadele eden ulemalar sayesindedir.

Daha dün sevindirici bir habere şahit olduk. İlk kez Üsküp ulemalarının Hafız Ataullah Kurtiş Hocaefendi’nin isimlerinin yaşatıldığına şahit olmak ne kadar güzel bir duygu. Farklı ilim merkezlerinin isimlerinde de eski ulemalarımızın isimleri yadedilsin inşallah. Onlar ki bizim bugün ferah ve huzur içinde yaşayabilmemiz için birçok zorluğa göğüs germişlerdir. Onların yetiştirdiği kadrolardan günümüzde ehli Kuran nesillerin devamı sağlanmaktadır.

Üsküp’te güzelliklere şahit olmamak elde değil. Bilmem bu belki de doğduğum yeri çok sevmemden kaynaklanıyor olabilir, ama elhamdülillah güzel şeyler oluyor güzel şehrimizde. Türkiye için her zaman seferber olmadık mı, kenetlenmedik mi? Daha geçenlerde yardım kampanyalarıyla, maddi destekle, hanımlarımız kermeslerle gücünü göstermedi mi?

Bu yazımızda yine bir güzellikten bahsetmek istiyorum Cami avlusunda sabah namazı sonrası talebelerle kahvaltı yapmak, bu bizlerin yıllarca talebelerimizle yaptığımız bir güzellikti. Tarifi imkansız… Huzuru yazıya dökülemez nitelikte… Elhamdülillah diyorum sadece, Rabbimize binlerce şükür… Günlük namazlar, Cuma ve Bayram namazlarında cemaate yetişmek için aceleci adımlarla cami yolunda ilerleyen gençlere şahit olmak inanılmaz bir güzellik. Hele hele sabah namazlarında camide bir çocuk görmenin mutluluğuna kelimeler kifayetsiz kalır.

Türkiye’ye her gittiğimde sabah namazlarına iştirak etmeye çalışırdım, sabah namazında oradaki camilerde çocuk cıvıltılarını duymak bambaşka bir huzur veriyordu bana. Teyzemler hep anlatırdı, çocukluklarında ailece camiye koştuklarını. Bu güzellikler hep vardı ve var olacak İnşallah buralarda.

Bir kaç aydır Mustafa Paşa Camisi’nde “Ailece Camideyiz” sloganıyla anne babalar çocuklarıyla cami de oluyorlar. Çocuklar ki mescitlerin yüzünü güldürenlerdir. Ne güzellik Ya Rabbim. Bu etkinliğin tüm camilere yayılması duasıyla… Namaz çıkışında çocuklar çok mutluydu tabi ki aileler de. Sabah namazına gelen çocuklar prensipli olur, ileriki yaşantısına çok şey katar, bu namaz buluşmaları onların zihinlerinde çok özel bir yer tutar. Kimileri büyüdüklerinde çocuklarıyla camiye gelme hayali kurarlar. Ne mutlu Allah ve Rasûlü’nün davetine icabet edenlere!

Huzur ve refahın teminatını cami merkezli toplumlar inşa edebilir. Hz.Peygamber, hicreti esnasında daha Medîne’ye varmadan Kuba’da bir mescit inşâ etmiştir. Daha sonra da Medîne’ye giderek bugün “Mescid-i Nebevî” olarak bilinen mescidin temellerini atmıştır. İşte tüm bunlar hayatımızda camilerin ve cami fonksiyonunun ne kadar önemli olduğunu açıklıyor.

Allah Resulü (sav) müminleri hep camide görmek isterlerdi. Namaza durmadan önce geriye döner, mübarek gözleri, arkasında saf tutan müminleri bir bir görmek isterdi. Camiler ne kadar güzel yapılırsa yapılsın, camilerin süsü cemaattir. İbadet ve çocuk ilişkisinde ‘ilmel yakin’ kısmı çok önemli. İlmel yakin bir şeyi gerçek haliyle idrak etmek demektir. Çocukların camide olması demek Yaratanlarıyla buluşması, Peygamberiyle buluşması demektir.

Çocuklara örnek olması için onları ellerinden tutup Ramazanda Teravihlerde, Cuma günleri Cuma namazlarında hep bu güzelliklere şahit olduk, fakat herkesin uykuda olduğu, yataktan kalkıp sabahın seherinde sabah namazında minikleri görmek o kadar heyecan ve umut verici ki, Rabbim buna vesile olan herkesten razı olsun. Eğer çocuklarımızı namaza alıştıracaksak işe uykularını bölmeyle başlarsak bu onlara çok güzel bir dokunuş olacaktır. Sabah namazında caminin yolunu tutan minik yüreklere şahit olmak, buralarda İslam’a örnek olmak çok gurur verici bir tablo. 

Aynen bir Cuma namazı gibi, camilerin sabahın seherinde, geleceğimiz, istikbalimiz olan çocuk cemaatin çokluğuyla tıklım tıklım dolması demek güzel nesiller yetişiyor demektir. Cenab-ı Allah, bu manzarayı hiçbir zaman eksik eylemesin. Sorunlardan kurtulamayan yetişkinler, hâl hatır sormaya tenezzül etmeyen akrabalıklar, israf, gösteriş günümüzde şikâyet ettiğimiz meseleler. Tüm bunları düzene koymak câmi merkezli hayattan geçmekte. Rabbim camilerde cemaati eksik eylemesin, minarelerimizden ezan seslerini daim kılsın inşallah….

Read Previous

THY Avrupa Ligi’nde haftanın MVP’si Sırp basketbolcu Guduric

Read Next

Bosna Hersek’ten Türkiye’ye giden arama kurtarma köpeği Atos, enkaz altındaki birçok kişinin yerini tespit etti