Kuzey Makedonya’daki Gostivar şehrinde Türkçe dilinde eğitim veren Uluslararası “Vizyon” Üniversitesi Bilim Kurulu üyeleri tarafından kendi öğrencilerini mağdur durumda bırakmamak şartıyla yeni imkanlar tanıyarak uzaktan eğitime başlanıldı.

Uluslararası “Vizyon” Üniversitesi uzaktan eğitimin yanısıra, Doğal Bilimler Fakultesi Psikoloji Danışmanlığı Anabilim Dalında (PDR) Video-Konferans yöntemiyle İlhan Çelik’in Yüksek Lisans Tez Savunması yapılmasına karar verildi.

Gostivar’ın Uluslararası “Vizyon” Üniversitesi Doğal Bilimler Fakultesi Psikoloji Danışmanlığı Anabilim Dalında (PDR) Prof. Dr. Abdülmecit Nureddin hocanın danışmanlığında Yüksek Lisans öğrencisi İlhan Çelik “Ergenlerde Duygusal Olgunluk, Benlik Saygısı ve Yaşam Tarzı Arasındaki İlişki” konulu tezini PDR Bölümünde ilk defa Video-Konferans yoluyla sundu. Çelik, bu çalışmalarında Gostivar lise ve meslek liselerinde farklı yaş gruplarından anket yaparak,  Gostivar ve kırsal alanlardan farklı yaşam ortamlarından 150 yetişkini araştırdı. Bu konu üzerine yapılan araştırma, ergenlik ağırlıklı, tüm psikososyal yaşam kesimlerinde bireyin gelişiminin sorunlu doğasını kapsamaktadır.

Video-Konferans yöntemiyle yapılan ve bir ilk olma özelliğini taşıyan bu tez savunma sınavı; İlhan Çelik’in tez sunumu, jüriler tarafından PDR Dekanı sayın Prof. Dr. Kalina Sotiroska başkanlığında ve Doç. Dr. Muhittin Kahveci soru ve cevapları ile sınav jüri üyeleri nezaretinde savunma başarıyla gerçekleşti.

İlhan Çelik 1995 yılında Vrapçişte’de doğdu. İlk öğrenimini doğduğu yerde, sağlık meslek lisesini Gostivar’da bütünledi. Yüksek öğrenimini ise İştip’teki “Gotse Delçev” Üniversitesi, Türkoloji Bölümünde tamamladı.

Önceki Haber

Bulgaristan futbolunda birinci lig haziranda başlayacak

Sonraki Haber

Dünya genelinde Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 270 bini aştı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × five =