Uluslararası Türkçem Dergisi Yılın Ödülü töreni düzenlendi

Kosova’da 25 yıldan bu yana kesintisiz yayın yapan tek Türkçe çocuk dergisi “Türkçem” in 2022 yılı ödülü  Ankara’da yaşayıp yaratan ünlü  yazar ve  şair Havva Tekin’e ve 2023 yılı ödülü  Kosova’nın ünlü şair, yazar ve gazetecisi  Bayram İbrahim’e takdim edildi.

Havva Tekin’e  ödülü Türkçem Dergisi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç, Bayram İbrahime de ödülü ünlü şair, yazar ve gazeteci İskender Muzbeg takdim etti.

Ödülü alan Havva Tekin, bu topraklarda bulunmanın kendileii asçısından çok kıymetli olduğunu belirterek, “Atatürk’ün ayak izlerini hissetmiş gibi oldum, Osmanlınbın ayak izlerini, geçmişimizin topuk seslerini duydum.“ ifadelerini kullandı. Tekin,  “Türkçem”  Dergisi’nin yüklendiği muhteşem görevine vurgu yaparak, Türkçenin bu topraklarda  bayraktarlığını yaptığını sözlerine ekledi.

Bayram İbrahim de ödülü alırken yaptığı konuşmada, ödülü almaktan son derece onur duyduğunu ve  bu kıymetli ödüle layık gören Türkçem Dergisi seçici kuruluna teşekkür etti.

Prizren “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği salonunda düzenlenen ödül töreni, KDTP milletveki Fidan Brina Jılta, Türkiye’nin Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Yunus Emre Enstitüleri  Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz, Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz ve diğer davetliler katılıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Prizren Başkonsolosu Celal Doğan Doğan, tüm imkansızlıklara rağmen bu topraklarda Türkçe’nin yaşatılmsı için gösterilen gayretlerden dolayı emeği geçen herkese teşekkürlerini ifade ederek, Türk dili gibi güzel bir dili çok genç bir coğrafyada yaşatan yazarlara şükranlarını dile getirdi.

Törende bir konuşma yapan Türkçem Dergisi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç, “Türkçem” dergisinin çocuklar ve öğrencilerin edebiyat dünyasına hitap etmesi ve ufuklarının açılması gibi önemli bir işlev görmesinin yarattığı heyecanın, 25 sene artarak devam ettiğiniğ belirtti. “Çocuklara edebiyatı sevdirmek, yazıya, şiire, öyküye, resim çizmeye gönül vermelerini, bunu yaparken özgüven kazanmalarına katkı sağlamak, derginin başlıca görevidir” şeklinde konuşan Beksaç, Balkanlarda yaratılan çocuk edebiyatını gündemde tutabilmenin, derginin  diğer bir amacı olduğunu kaydetti. Ders kitaplarının nerede ise hiç olmayışını gözönünde bulundurarak, bu konuda da olanaklar çerçevesinde tüm bu yıllar içerisinde bir nebze olsun boşluğun doldurulmasına özen gösterildiğini belirten Beksaç, ”Türkçem”  dergisi, Türk halkının değerlerini sayfalarına taşımaya her zaman öncelik tanıdı” dedi.

Ödül törenin sonunda Doğru Yol Derneği Başkanı ve ünlü ses ve saz sanatçısı Nevzat Şundo, genç sanatçılarla birlikte seslendiriği şarkılarla katılımcılara keyifli  anlar yaşattı.


Kosovaport

Read Previous

Yunanistan’daki sel felaketinde ölü sayısı 12’ye çıktı

Read Next

Arnavutluk, Polonya’yı 2 golle yıktı