Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da 2004 yılında kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) 13. dönem mezunlarını verdi.

Üniversitenin spor salonunda Kovid-19 salgını nedeniyle kısıtlı bir katılımla yapılan programda lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayan 400’e yakın öğrenci mezun oldu. Gün boyunca devam eden mezuniyet töreni kapsamında her fakülte için ayrı program yapıldı. 

IUS Rektörü Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Balkan News’e yaptığı açıklamada, salgın tedbirleri nedeniyle töreni küçük gruplar halinde yapmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Öğrencilerimizin her şeye rağmen mutlu olduklarını görmek bizi de mutlu ediyor.” dedi.

Salgın nedeniyle bu yılı çevrim içi eğitimle tamamladıklarını aktaran Yıldırım, “Öğrencilerimiz sınavlara ve derslere düzenli olarak katıldı. Bu başarıları onları mezuniyete götürdü. Bu aynı zamanda IUS’un da başarısıdır. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra kendi işini kuruyor veya eğitimlerine devam ediyor.” diye konuştu.

IUS mezunlarının dünyanın dört bir yanında kabul gördüğünün altını çizen Yıldırım, “Bu da hem öğrencilerimle hem üniversitemizle gurur duymama sebep oluyor.” dedi.

Bu yılın üniversite birincisi olan Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı Bölümü öğrencisi Ayla İbrahimkadiç ise IUS’ta geçirdiği 4 yılın hayatının en güzel 4 yılı olduğunu belirterek, okulun en başarılı öğrencisi olduğunu bugün öğrendiğini ve çok şaşırdığını ifade etti.

İbrahimkadiç, IUS’a kayıt yaptırmak isteyenlere verdiği mesajda “Asla pişman olmayacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Mezunlardan Burhan Yılmaz ise 5 yıl önce buradaki dil okulunda eğitimine başladığını belirterek, adaptasyon sürecinden sonra eğitimine odaklandığını ve bugün başarıyla mezun olduğunu söyledi. Gerçek hayata atılacağı için heyecanlı olduğunu kaydeden Yılmaz, IUS’ta kazandığı tecrübeler sayesinde şanslı olduğunu belirtti.

Yüksek lisansını tamamlayan Selma Tvrtkovic de psikoloji lisansını da IUS’ta yaptığını anlatarak, “Daha önce 1 yıl İtalya’da da okudum, ama IUS’taki ortam ve şartlar orada yok. Gerçekten IUS’un ayrı bir öyküsü var.” dedi.

Lisans eğitimini tamamlayan Baysal Sümer ise IUS’taki eğitimini bir yolculuğa benzeterek, “İyi zamanlarımız da oldu kötü zamanlarımız da. Tüm yaşadıklarımız bizi gelecekteki hayatımıza hazırladı.” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Genç doktorlar için Bulgaristan’da 3 yıl çalışma zorunluluğu kaldırılıyor

Sonraki Haber

Bosna Hersek’in Olovo kentinde yapımı duran Ahi Evran Veli Kırşehir Camisi yardım bekliyor