Uluslararası Boşnak Günü münasebetiyle 9. “Balkan Şiir Akşamı” düzenlendi

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Uluslararası Boşnak Günü münasebetiyle 9. “Balkan Şiir Akşamı” festivali düzenlendi.

Üsküp’teki Koço Racin Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivale, Ekonomi Bakanı Müsteşarı Çekik Durovik, Makedonya Hükümeti’nde kültürlerarası, tek toplum, kültürel kalkınma ve bölümler arası işbirliği Ulusal Koordinatörü Robert Alagozovski ve farklı milletlerden şairler katıldı.

Şiir akşamında Boşnakça ve Makedonca’nın yanı sıra Türkçe, Arnavutça, Hırvatça, Romca, Ulahça ve Sırpça şiirler seslendirildi.

Şiir akşamını düzenleyen Boşnak Gençlik Kültür Derneği “Şadırvan” tarafından yapılan açıklamada, “Bu şiirler insanları bir araya getirme ve bir arada yaşamayı teşvik etme fikrini taşıyor ve bununla çok kültürlü çeşitlilik ana hedefimize ulaştık.” denildi.

“Balkan şiir akşamı” organizasyonuyla birbirimizi daha fazla tanımak, komşularımızın sevgisini ve kederini hissetmek, sevinç ve mutluluğu paylaşmak için bir teşvik olmasının umulduğu kaydedildi.

Söz konusu etkinlik kapsamında Bosna Hersekli yazar Bayro Perva’nın Makedoncaya tercüme edilen “Zuliya” şiir kitabının tanıtımı yapıldı.

Ayrıca şiir gecesinde Türkleri temsilen Üsküplü Türk Şair Mehmed Arif kendi şiirini seslendirdi.

Read Previous

Hırvatistan’da Kuran-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında Türkiye’den 3 öğrenci dereceye girdi

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Amerika’dan beklentimiz Yunanistan’ı yanlış hesaplara sokmaması