Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ve Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska düzenledikleri basın toplantısı ile Ulusal Online Eğitim Platformu’nu tanıttı.

Yeni tip koronavirus salgını dolayısıyla 2020-21 eğitim öğretim yılında kullanılacak platform kapsayıcı, kullanımı kolay ve beş dilde öğrenim imkanı sunacak.

Yeni platformun pratik, kullanımı kolay ve eğitim – öğretim içeriğini öğrencilerin sıklıkla kullanılan kanallarda verilecek.

Öğrenci, sınıfı ve öğretmeni bilgisayar veya telefon aracılığıyla görebilecek ve platformda bulunan tüm ses ve görüntü materyallerini kullanabilecek, ödev yapabilecek, öğretim sıkıcı olmayacak ve hızlı sınavlar, testler ve diğer yenilikçi içerikler olacak.

Platform için birinci seviyede 30 ulusal eğitimci, ikinci seviyede ise daha sonra tüm ülke genelindeki öğretmenleri eğitecek 1600 eğitimci olacak.

Başbakan Zoran Zaev, eğitimin özgür vatandaşlar yarattığını belirterek hem öğretmenler hem ebeveynler başta olmak üzere herkesi süreci desteklemeye, çocukları da tüm fırsatları değerlendirmeye davet etti.

Salgının kendilerini yeni ve dijital bir eğitim sistemi oluşturmaya yönelttiğini ifade eden Zaev, “İlk kez, yalnızca yerel kaynaklar ve uzmanlarla oluşturduğumuz benzersiz bir ulusal çevrimiçi öğrenme platformu oluşturduk. Bu bizi cesaretlendiriyor ve ülkemizdeki her öğrencinin ihtiyaçlarına uyum sağlamasına ve geliştirilmesine ivme kazandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Zaev, platformun Makedonca’nın yanı sıra Türkçe, Arnavutça, Sırpça ve Boşnakça dillerinde de hizmet vereceğini söyledi.

Eğitim Bakanı Carovska ise platformun hazırlanmasının, geleceğe ve eğitimin modernizasyonuna yapılan bir yatırım olduğunu belirtti.

Yeni sürecin ne öğretmenler ne ebeveynler ne öğrenciler için kolay olmayacağını kaydeden Carovska, “Değişiklikler her zaman zordur ve ayarlama herkesten büyük bir fedakarlık gerektirir.” dedi.

Carovska, seçilen karma eğitim modeli ile iyi eğitim sağlamakla halk sağlığını korumak arasında iyi bir denge sağladıklarını ifade etti.

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüşme konusunda sıkıntımız yok

Sonraki Haber

Osmanlı mirası Pirlepe Çarşı Camii yeniden ibadete açılacağı günü bekliyor