Ukrayna, Sırbistan’ın sahte bomba ihbarlarında parmağı olduğu iddialarını yalanladı

Ukrayna, Sırbistan’ın Rusya’ya düzenlenen Air Serbia uçuşlarına Ukrayna istihbarat servisi tarafından sahte bomba ihbarı yapıldığı iddiasını yalanladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başladığı 24 Şubat’tan itibaren Sırbistan’dan Moskova ve St.Petersburg’a düzenlenen çok sayıda uçuş isimsiz bomba ihbarları yüzünden ertelenmiş ya da geri dönmek zorunda kalmıştı.

Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandır Vuciç herhangi bir kanıt sunmadan bu ihbarlardan Ukrayna istihbarat servisi ve ismini açıklamadığı bir AB ülkesini sorumlu tutmuştu.

Diğer Sırp yetkililerde sahte ihbar e-postalarının Ukrayna ve Polonya’da geldiğini belirtmişti.

Fakat Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko iddiaların “temelsiz” ve “gerçek dışı” olduğunu belirtti.

Nikolenko yaptığı açıklamada “(Vuciç’in) Rusya’ya uçan Sırbistan uçaklarına yapılan bomba ihbarlarında Ukrayna’nın sözde parmağı olduğu açıklamaları yanlıştır” ifadelerini kullandı.

Sırbistan, Birleşmiş Milletler’in Rusya’nın Ukrayna’daki katliamlarını kınayan kararlarını desteklemiş fakat şu ana kadar tarafsız konumunu öne sürerek Rusya’yı hedef alan yaptırımları uygulamamıştı.

AB ülkeleri Rusya uçuşlarını sonlandırırken Sırbistan’ın ulusal havayolu şirketi Air Serbia ve Türk havayolu şirketleri operasyonlarını sürdürmeye devam etti.

Vuciç de Air Serbia’nın Rusya uçuşlarından kar edemediğini ama prensip meselesi olarak sürdürdüğünü belirtmişti.

Nikolenko ise Sırbistan’ın AB yaptırımlarını desteklememesiyle hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek “Belgrad’a doğruluk için mücadele etmesi ve Ukrayna’yı tam olarak desteklemesi ve birleşik demokratik Avrupa’nın kurduğu değerlere sahip çıkması çağrısında bulunuyoruz,” ifadelerini kullandı.

AA

Read Previous

Yunanistan, Rus petrol tankerini alıkoydu

Read Next

Bosna Hersek’ten yola çıkan gönüllüler şehitlere saygı için yürüyor