Ukrayna mayın temizlenmesinde Yunanistan’dan destek istiyor

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Karadeniz’de mayın temizlenmesi için Yunanistan’dan destek istedi.

Atina’ya resmi ziyarette bulunan Reznikov, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos ile başkent Atina’da görüştü

Görüşmeden sonra yapılan ortan basın açıklamasında, görüşmede savunma işbirliğinin derinleştirilmesi isteğinin ortaya koyulduğu aktarıldı.

Yunanistan’ın Ukrayna’da savaşın başlamasının hemen ardından, 2-3 gün içinde Ukrayna’ya insani yardım gönderdiğine dikkat çeken Reznikov, Atina’ya insani, siyasi, askeri yardımı ve Ukraynalı mültecileri misafir ettiği için teşekkür etti.

Reznikov, “Bu savaşı kazandığımızda, İsveç’ten sonra NATO’ya katılacak ülke Ukrayna olacaktır.” dedi.

Savaşı kazandıklarında başta mayın temizleme olmak üzere ikili platformda işbirliğini sürdüreceklerini vurgulayan Reznikov, “Zira, özellikle denizde büyük tecrübeniz var, ülkenizin deniz gücü kuvvetli. Ukrayna’nın Deniz Kuvvetleri imkanlarının geliştirilmesi için mayın temizleme sürecinden başlayarak desteğinizi talep ediyoruz. Zira bu Ukrayna için insani bir ihtiyaçtır ve Karadeniz ve Azak Denizi’nde serbest seyrüsefer güvenliği için gereklidir.” diye konuştu.

Panayotopulos da Ukrayna’nın egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunmasına Yunanistan’ın verdiği desteği vurgulayarak, Yunan ekonomisine mal olan bedele rağmen Yunanistan’ın ilk baştan beri Rusya’ya uygulanan tüm ambargolara uyduğuna dikkat çekti.

AA

Read Previous

Sırp lider Dodik, Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti’nin “devlet” olacağını söyledi

Read Next

Kurti, Kosova’nın en kısa sürede Avrupa Konseyi’ne kabulünü istedi