UÇK Destanı’nın 26. yıldönümü vesilesiyle “Adem Jashari” Kışlası’nda tören düzenlendi

Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK Destanı  anma töreninde, “Adem Jashari” Kışlası’nda tören düzenlendi.

Devlet erkanının hazır bulunduğu tören, Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK anıtında saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Ardından da günün anlam ve önemine binaen konuşmlara geçildi.

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, “Ne zaman 5, 6 ve 7 Mart gelse, hafızalarımızda, Prekazi’de yaşanan tarihi savaşın gurur ve şeref günleri canlanıyor. Tek bir aileye karşı koca bir katil ordu. Onların kulesi Kosova’ydı. Prekaz destanı ve onların fedakarlıkları özgürlük ve bağımsızlık rotasının gelişimini değiştirdi. Binlerce kız ve erkek çocuk Kosova Kurtuluş Ordusu’na katıldı.Bu şanlı günde, onlara Kosova Cumhuriyeti’nin anayasa ve kurumlara dayalı bir devlet olduğunu hatırlatırız. Özgürlük ve barışı ne pahasına olursa olsun koruyacağız” dedi.

Başbakan Albin Kurti ise, her Mart ayında olduğu gibi “destanın anılması ve anlaşılması için en uygun yerlerden birindeyiz. Burası doğru isme ve doğru insanlara sahip. Tarihimizi biliyoruz, tarihimize değer veriyoruz. Artık bağımsız bir ülkeyiz ve kendi ordumuz var. Batılı ve demokratik gelişmeleri hedefleyen bir devletiz. Haksızlığa göz yummanın her zaman barış getirmediği görülmektedir. Barış ve adaletsizlik bir arada var olamaz” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Read Previous

Milli Savunma Üniversitesinde en çok yabancı subay adayı Bosna Hersek’ten

Read Next

Yunanistan’daki DEB Partisi Başkanı Asafoğlu, Batı Trakya’daki Türk azınlığın sorunlarına işaret etti