Tusk Makedonya’ya Geliyor, Mülteciler Balkanlar’da Mı Kalacak?

Bazı analistlere göre Makedonya Güney’den gelen mülteciler ve Kuzey’den geri çevrilen ekonomik göçmenler dolayısıyla tehlikeli bir duruma düşebilir.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk hafta sonu sadece Ortaduğu’daki çatışmalardan kaçan mültecilerin değil, aynı zamanda ekonomik göçmenlerin de ana güzergahı olan Sırbistan, Arnavutluk ve Makedonya geliyor.

Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Makedonya kendi ülkelerinden AB ülkelerine transit olarak geçmelerine sadece Afganistan, Irak ve Suriye’li mülteceilere izin vermekte, İran ve Pakistan’dan gelen ekonomik mültecilere ise sınırları kapattı.

MİA Haber ajansının verdiği bilgiye göre Donald Tusk cumartesi öğleden sonra Belgrad’ta Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuciç, Pazar günü sabah saatlerinde Tirana’da Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, öğleden sonra ise Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve Başbakan Nikola Gruevski ile Üsküp’te görüşecek.
MİA Haber Ajansı acil ziyaretin nedeni resmi olarak açıklanmazsa da kesinlikle mülteci krizi olduğunu bildiriyor. Aynı haber ajansına göre Makedonya, Sırbistan ve diğer ülkelerde geçici olarak 50 bin mülteciyi yerleştirmek.

Eğer bu bilgiler resmi olarak doğrulanırsa Makedonya iki sorunla karşı karşıya kalacak. Birincisi güvenlik sorunu, bir diğeri de finansal açıdan mültecileri yerleştirme kapasiteleri.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov Ekim ayın sonunda Makedonya’nın kapasitesi geçici olarak sadece 2 bin mülteciyi barındıracak durumda olduğunu söyledi.

TIMEBALKAN

Read Previous

Fransa ‘DAEŞ’ Tasarısını BMGK’ya Sundu

Read Next

Çollaku: 2016 Yılında Vizesiz Seyahat Edebileceğiz

605 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *