Tusk Cumhurbaşkanı İvanov, Hoyt Yi ise siyasi liderlerle bir araya gelecek

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’la mülteci krizini görüşmek üzere yarın Üsküp’e geliyor. Amerika Birleşik Devletleri üst düzey yetkilisi Hoyt Yi ise öteki gün siyasi parti liderleri ile bir araya gelecek.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, yarın öğleden sonra Üsküp’e gelerek, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’la mülteci krizini görüşerek çözüm üretmeye çalışacaklar.

Dün yüzlerce sığınmacı Makedon-Yunan sınırını zorla aşmaya çalıştı. Makedonya polisi, tel örgüleri yıkmaya çalışan sığınmacıları göz yaşartıcı gaz kullanarak engelledi.

0,,19082229_303,00

Idomeni sınır kapısının Yunanistan tarafında bekleyen sığınmacı sayısının 6 bini aştığı tahmin ediliyor.

Yunan yetkililer, Makedon sınırı kapandığından zorunlu olarak ülkede kalan sığınmacı sayısının 22 bini bulduğunu belirtiyor. Atina, bu rakamın önümüzdeki günlerde 70 bine tırmanabileceği uyarısında bulunuyor.

Sığınmacıların Avrupa yolunda kullandığı Balkan güzergâhının ilk durağını oluşturan Makedonya, sığınmacıların geçişine bir süre önce günlük kota getirmişti. Makedon polisi ayrıca yalnızca Irak ve Suriye’den sığınmacıların geçişine izin veriyor.

0,,19082170_401,00

Avrupa Konseyi Başkanı  Donald Tusk, 1 ila 3 Mart tarihleri arasında tırmanan mülteci krizi ile ilgili Avrupa’da görüş birliğinin oluşması için Viyana, Lyublyana, Zagreb, Üsküp ve Atina’yı ziyaret edecek. Bunun yanı sıra ziyaret esnasında 7 Mart’ta AB – Türkiye zirvesi ve 17-18 Mart’ta düzenlenecek Avrupa Konseyi hazırlıklarına da önem verilecek.

Read Previous

Bulgaristan ekonomisi, her geçen gün devlete biraz daha bağımlı hale gelmektedir

Read Next

DOST partisi Bulgaristan vatandaşlarından destek bekliyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *