Türkvizyon Yarışmasında Kaan Mazhar 4. Oldu

Türkvizyon yarışmasında 3’üncülük koltuğuna Türkiye otururken, 2’nci Kazakistan ve 1’inci Kırgızistan oldu. Makedonya tarihi bir başarıya imza atarak dördüncülüğü elde etti. Ayrıca yarışmada Irak’a Barış ödülü verildi.

Kaan Mazhar söz ve müziği Türkiye’nin önde gelen ses sanatçılarından Fettah Can’a ait “Böyle olmamalıydı” şarkısını seslendirdi. Parçanın aranjörlüğünü ise Darko Dimitrov yaptı.

12375958_10153760196215782_5466286650114110061_n

Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi, Türk Dünyasına hitap eden ve Türk Dünyasının ilk ve tek müzik kanalı olan Türk Müzik Birliği (TMB TV) televizyon kanalının projesi olan Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın üçüncüsüne ev sahipliği yaptı. Türk dünyasının bir araya gelmesini, bütünleşmesini amaçlayan yarışmaya, Suriye Bayır Bucak Türkmenleri, Almanya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Irak Türkmenleri, Kazakistan, Kırgızistan KKTC, Makedonya, Moldova Gagavuz Yeri, Özbekistan Romanya Türkiye, Ukrayna Arnavutluk, Sırbistan Sancak Bölgesi, Beyaz Rusya, Azerbaycan, Kosova ve Türkmenistan’dan gelen yarışmacılar, katıldı. Gecede ayrıca ünlü sanatçı Burak Kut da sahne aldı.

Yarışmaya ev sahipliği yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, çok özel bir gün yaşandığını dile getirerek, “Türk Dünyası’nın sesini bütün dünyaya duyurmaya çalışacağız hep birlikte. Bu programın bundan sonraki ayaklarında da inşallah katılan ülke sayımız her geçen gün büyüyecek. Türk dünyasının işbirliği söz birliği, güç birliği bütün dünyada yankılanacak. Özellik bu programda bizi yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza bütün Türk Dünyası gönüllülerine, Küçükçekmecelilere teşekkür ediyorum” dedi.

YARIŞMADA BAYIR BUCAK TÜRKMENLERİ’NE DESTEK

Yarışmanın en dikkat çeken temsilcisi ise son zamanlarda saldırı altında olan Suriye’den gelen Bayır Bucak Türkmenleri oldu. Türkmenler adına sahneye çıkan Adil Şan ve ekibi yarışmada Bayır Bucak Türkmenlerini anlatan şarkı ile 5’inci oldu. Gecede Bayır Bucak Türkmenleri adına sahneye çıkan Adil Şan’a Jüri Sempati Ödülü ve Küçükçekmece Belediyesi ödül ödülü Başkan Karadeniz tarafından verildi.

“EKMEKLERİNİ BİZİMLE BÖLÜŞEN TÜR HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ödül sonrası yaptığı açıklamada organizasyona katıldığı için mutlu olduğunu ifade eden sanatçı Şan, “Hedefime ulaştım, Suriye Türkmenlerini, Bayır Bucak’ı müzik dalında dünyaya duyurduk Allah’ın izni ile. İnşallah şu savaş biter, Bayır Bucak’ımız, Halep’imiz eski haline gelir. O ağıtlar yerine güzel türkülerimizi okuruz. O sazımızın teliyle güzel türküler seslendiririz inşallah dünyaya. Çok mutluyum. Burada yalnızca Türk halkıyla olmak güzeldir. Biz hep Suriye Türkmenleri olarak Türkler bizi unuttu derdik. Ve bugün biliyoruz ki Türkiye bizi duydu vefalı Türk geldi. İlk defa böyle bir organizasyona katılıyoruz. Onun için yüce Türk halkından, Suriye halkına sahip çıktıkları için, ekmeklerini bizimle bölüştükleri için onlara sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

Read Previous

Makedonya’da “Türkçe Eğitim Bayramı” Kutlanıyor

Read Next

21 Aralık Yarışması Sonuçları Belli Oldu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *