Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Üsküp Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde yarın Kurşunlu Han’da “Yunus Emre” etkinliği düzenleyecek.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Üsküp Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde yarın Kurşunlu Han’da “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” vesilesiyle “Gel Gör Beni” sergisi ve ses sanatçıları Abas Yahya ile Muhsin Süleyman tarafından Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenen eserlerle “Bizim Yunus” konseri icra edilecektir.

Söz konusu etkinlik ile ilgili TÜRKSOY’dan yapılan açıklamada, “Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk Dünyası kültür hazinesinin zenginleşmesine katkı sağlayan, ata yadigarı bu kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasında rol oynayan görkemli şahsiyetlerimizi anma ve tanıtma çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında TÜRKSOY, Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan, asırlar öncesinde duru Türkçeyle yazdığı şiirler günümüzde de diller ezberi olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı nedeniyle ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin kararı doğrultusunda “GEL GÖR BENİ” sergisi düzenleyecektir.” denildi.

Açıklamada, “Etkinlikte, Yunus Emre’nin yaşam felsefesi, hayata bakışı, sevgi dilini yansıtan tabloları ile kullandığı dönem kıyafetleri sergilenecek, ayrıca Ankara Olgunlaşma Enstitüsü öğretmenleri tarafından geleneksel Ebru sanatı yapımına ilişkin süreç sergilenecektir. TÜRKSOY, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği, Ankara Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde 29 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenecek sergimizin açılışında sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı belirtir, etkinliğin kamuoyuna, kültür ve sanat çevrelerine duyurulması hususunda ilgi ve yardımlarınızı diler, saygılar sunarız.” ifadelerine yer verildi.

Etkinlik yarın saat 19:00’da Üsküp Kurşunlu Han’da düzenlenecek.

Önceki Haber

Vuçiç, Zaev ve Rama “Mini Schengen” için buluşacak

Sonraki Haber

Cuma günü Üsküp’te sivrisineklere karşı ilaçlama yapılacak