Türkmenistan’da Büyük Buluşma

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın her yıl Türk dünyası Kültür Başkenti seçilen şehirde gerçekleştirdiği Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi Toplantısı, Türk devletlerinin kültür ve sanat hayatına yön veren temsilcilerini Türkmenistan’da bir araya getirdi.

f9c1004b-e86f-4f7e-acbd-666035f618d8

2015 yılı içerisinde Şah-ı Can yani ”Şahların Gözdesi” olarak anılan Merv şehrinde Balkanların değişik ülkelerinden sanat toplulukları, bilim adamları, sanatçılar ve araştırmacılar katılarak Balkanlar’daki Türk kültürünü geniş Türk coğrafyasında tanıtma fırsatı bulmuşlardır. 2015 yılının Ocak ayında düzenlenen açılış etkinliklerine Makedonya Cumhuriyeti Dış Yatırımlar Bakanı Furkan ÇAKO’ nun başkanlığında 20 kişilik bir sanat topluluğu kültür başkenti Merv’ de Makedonya Türklerinin folklor ve sanatını tanıttı. Ayrıca açılan sergilerde geleneksel el sanatları Türkmenistan’lı sanatseverlere tanıtıldı. Düzenen bilimsel toplantılarda Makedonya Türklerini temsilen Makedonya Bilimler Akademisi Üyesi Numan ARUÇ katılarak Balkanlarda Türk-İslam izleri hakkında bir konuşma yaptı.
Türkmenistan Kültür Bakanı Annageldi Garajayew’in ev sahipliği ve dönem koordinatörlüğünde 26 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen 33. Dönem TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısı’na TÜRKSOY’a üye ülkelerin kültür bakanları ile Türk Konseyi ve Türk Akademisi yetkilileri katıldı.

2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti: Şeki / Azerbaycan

Önümüzdeki sene kültür başkentliğini yapacak Şeki şehri Balkanlar’ın ve Türk Dünyasının buluşma noktası haline gelecek. Düzenlenecek her etkinlikte Makedonya ve diğer ülkelerden katılımcıların davet edilip Balkan kültürünü Orta Asya coğrafyasında daha çok tanınır hale getirilmesi için şartların sağlanacağı bildirildi.

33. Dönem TÜRKSOY üyesi Kültür Bakanları toplantısında ayrıca TÜRKSOY ve Makedonya arasında 2016 yılı içerisinde daha sıkı işbirliklerin geliştirilip ortak projelerde çalışma kararı alındığı gelen ilk bilgiler arasında.

55e733c8-3181-48e7-89bd-7c6de06f40a8

Azerbaycan’ın Şeki şehri, 2015 Türk Dünyası Kültür Başkenti Merv şehrinde gerçekleştirilen toplantıya katılan tüm temsilcilerin oy birliği ile aldığı karar sonrasında 2016 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Kafkasların incisi olarak adlandırılan şehir, yılboyu gerçekleştirilecek etkinliklerle farklı alanlardan sanatçıların, bilim insanlarının buluşma noktası haline gelecek. TÜRKSOY tarafından 2012 yılında başlatılan uygulama kapsamında Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanına ilk sahip olan şehir Kazakistan’ın Astana şehri olmuştur. Ardından, 2013 yılında Eskişehir, 2014 yılında Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan ve 2015 yılında Türkmenistan’ın Merv şehri Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşımıştır.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov gerçekleştirilen toplantının ardından yapmış olduğu açıklamada şunları dile getirdi: ‘’Astana, Eskişehir, Kazan, Merv ve şimdi Şeki, Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulamamız şehirlerimizi birbirine kültür bağları ile yakınlaştırıyor. Bugüne kadar seçilen şehirlerimiz, bu özel unvanın gereğini layıkıyla yerine getirerek, devralmış oldukları bayrağı daha ileriye taşımıştır. Bu kapsamında yüzlerce kültür ve sanat etkinliği gerçekleştirilmiş, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, akademisyenler ve entelektüeller arasında kültürel etkileşim ve tecrübe paylaşımı için imkan sağlanmıştır. Türk Dünyası Kültür Başkenti uygulaması şehirlerimizin kültür sanat hayatını zenginleştirdiği gibi, düzenlenen yoğun faaliyetler sayesinde Türk cumhuriyetleri arasındaki kültürel entegrasyon sürecine de ivme kazandırmıştır.’’

Read Previous

Rusya ortak düşmana odaklanmalı

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye kasıtlı olarak Rus savaş uçağını düşürmüş değil

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *