Türkmendağı Yamadı Kampında Zorlu Yaşam

Esed rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesinde Rusya’nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatı nedeniyle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan Türkmenlerin barındığı Yamadı kampı, Anadolu Ajansı (AA) ekibince görüntülendi.

Türkmenler ve Araplar, saldırılardan kaçarak Suriye’nin Lazkiye kentine bağlı Yamadı köyü ve çevresindeki zeytin ağaçları altına yerleşti.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce kişi, Hatay’ın Yayladağı ilçesine yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan bölgede, elektrik ve suyun olmadığı kampta yeni bir hayat kurmaya çalışıyor.

İç savaşa rağmen yaşadığı toprakları 5 yıldan bu yana terk etmeyen ve her türlü zorluğa direnen insanlar, son günlerdeki saldırıların artmasıyla, gözleri yaşlı bir şekilde geride bıraktıkları köylerinin bombalanmasını uzaktan izliyor.

“Türkmen Dağı’nda durum çok kötü”

Kızılay ve AFAD’ın verdiği çadırı kurmaya çalıştığını belirten Şaki, ”Dün bir akrabamızın yanında kaldık. Bugün kendi evimizi, çadırımızı kurmaya çalışıyoruz. Allah razı olsun. Burada her şeye ihtiyacımız var. Türkmendağı’nda durum çok kötü. Rus savaş uçakları bölgeyi vuruyor. Ağır bombardıman altında kaldık, çocuklarım için kaçmaktan başka çaremiz kalmamıştı” diye konuştu.

Read Previous

Vrapçişte İlk Çocuk Yuvasına Kavuştu

Read Next

Kalkandelen Üniversitesi Öğrencileri “Köprü” Derneğini Ziyaret Etti

One Comment

  • Your article has answered the question I was wondering about! I would like to write a thesis on this subject, but I would like you to give your opinion once 😀 totosite

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *