Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği toplanan yardımların ulaştırılması hakkında açıklama yaptı

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği, Türkiye’deki deprem bölgelerine gönderilmek üzere Kuzey Makedonya’da ayni yardımların toplanması ve bunların ulaştırılmasında göz önünde bulundurulması gerekli hususlara ilişkin duyuru yayınlandı.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’deki deprem bölgelerine Kuzey Makedonya’dan ayni yardımların ulaştırılabilmesi amacıyla Hükümet, ilgili resmi kurumlar, belediyeler, Kızılhaç, ticaret odaları, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tüm imkanlarını seferber etmiş bulunmaktadır.

Ayni yardımların Türkiye’ye sevk edilmesi konusunda Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği evsahipliğinde 9 Şubat 2023 tarihinde aşağıda belirtilen ilgili Kuzey Makedonya makamlarının temsilcilerinin katılımıyla bir eşgüdüm toplantısı düzenlenmiştir.

-Başbakanlık Genel Sekreterliği

-Dışişleri Bakanlığı

-Sağlık Bakanlığı

-Gümrük Müdürlüğü

-Belediyeler Birliği (ZELS) Başkanı

-Kriz Yönetim Merkezi

-Kızılhaç

-MATTO Başkanı

Ayni yardımların Türkiye’ye ulaştırılmasında göz önünde bulundurulması gerekli görülen hususlar aşağıdadır.

– Kurum ve şahısların ekteki listede yer alan yardım malzemelerinin toplanması ve Türkiye’ye ulaştırılmasında Makedonya Kızılhaç’ı ve Belediyeler Birliği yetkilidir ve eşgüdüm yapmaktadırlar. Bu yardım malzemelerini göndermek isteyen kurum ve şahıslar aşağıdaki iletişim numaralarıyla irtibata geçebilirler. Kızılhaç’ın topladığı yardımlar Kızılay’a teslim edilecektir.

Kızılhaç: Lupka Petkovska +389 71 223 897

Belediyeler Birliği: Ana Gjuroska +389 71 391 167

Vesna Arsovska +389 70 364 859

– Tüzel kişiler ekte yer alan gümrük beyannamesi ile ayni yardımlarını gönderebileceklerdir. Detaylı bilgiler Kuzey Makedonya Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında (http://customs.gov.mk) yayınlanmıştır. Gümrükler Genel Müdürlüğü ve T.C. Üsküp Ticaret Müşavirliği ile temasa geçilmesi gerekmektedir.İrtibat bilgileri aşağıdadır.

K. Makedonya Gümrükler Genel Müdürlüğü: +389 77 709 848

+389 71 248 156

T.C. Üsküp Ticaret Müşavirliği santral numarası: + 389 2 322 40 10

T.C. Üsküp Ticaret Müşavirliği e-posta adresi: [email protected]

– Toplanan ayni yardımların Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye gönderilmesi hususunda takip edilmesi gereken gümrük prosedürüne ilişkin açıklayıcı not ektedir.

– Tüzel kişilerin ayni yardımlarının mahiyeti konusunda T.C. Üsküp Büyükelçiliğine bilgi vermeleri rica olunur.

Büyükelçilik e-posta adresi:[email protected]

– Ayni yardımlar kapsamındaki malzemelerin yeni, kutulanmış, kış koşullarına uygun olması ve içindeki malzemenin Türkçe olarak açıkça kutu üzerinde belirtilmesi beklenmektedir.

– Kutuların üzerinde yardım malzemelerinin Türkiye’deki alıcısı olarak “Ankara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” etiketinin yer alması gerekmektedir.

– Karayoluyla gönderilecek olan ayni yardımlar İpsala ve Kapıkule’de Edirne Valiliği tarafından belirlenen toplama noktalarında teslim alınacaktır. Toplama noktalarının listelerine http://www.edirne.gov.tr/deprem-yardim-kampanyasina-iliskin-basin-duyurusu bağlantısından ulaşılabilir.”

Read Previous

Türkiye’deki tüm yükseköğretim kurumlarında eğitim öğretim ikinci bir duyuruya kadar ertelendi

Read Next

Dev çıkarma gemileri depremzedeler için yüzer hastane oldu