Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Bakan Bogdanov İle Görüştü

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Bogdan Bogdanov, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile (11.03.2024) bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke arasındaki üst düzey ekonomik ilişkiler ve yeni kalkınma fırsatları ele alındı. Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı’ndaki görüşme Büyükelçi Sekizkök’ün görev süresinin sona ermesi vesilesiyle gerçekleşti.

Görüşme sırasında Büyükelçi Sekizkök, Bakan Bogdanov’a ikili ticaretin ve karşılıklı yatırımların artmasına katkıda bulunan çalışmaları ve Türk işletmelerinin kendilerini rahat hissedecekleri bir ortam yarattığı için teşekkür etti.

Bakan Bogdanov, “Ekonomik ilişkilerimizde çok iyi bir noktaya ulaştık. Şimdi daha da iyi sonuçlar verecek adımlar atma zamanı” dedi. Bakan, Bulgaristan hükümeti için öncelikli yatırım projesi olan Alkomet alüminyum fabrikasının hayata geçirildiğini hatırlattı.

Görüşme sırasında Büyükelçi Sekizkök, yıl sonuna kadar Türkiye ve Bulgaristan’da düzenlenecek önemli ekonomik etkinlikler ve forumlar hakkında bilgi verdi ve Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı ile Bulgar iş dünyasını bu etkinliklere katılmaya davet etti. Sekizkök, Bulgaristan’ın otomotiv ve havacılık sektörlerinde gelişmiş yüksek teknoloji şirketlerine sahip olduğunu belirtti. Büyükelçiye göre Türkiye bu alanlarda ortak projeler yürütmekle ilgileniyor.

Ekonomi Bakanı ve Türk Büyükelçi ayrıca ülkemizdeki Türk yatırımcılara yönelik ortamı da ele aldı. Görüşme sırasında Bogdan Bogdanov, Bulgaristan’ın yabancı yatırımcılar için idari yükü azaltma çabalarının devam edeceğini açıkladı. Varna ve Burgaz’da iki yeni sanayi bölgesinin kurulduğunu hatırlatan Bogdanov, Bulgar ve Türk devletlerinin sanayi bölgelerinin inşası ve geliştirilmesinde işbirliği yapabileceklerini ve kamu-özel sektör ortaklığıyla projelerin hayata geçirilmesi imkanlarını değerlendirebileceklerini söyledi.

Bogdanov, Avrupa’da yaşanan durgunluk karşısında Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı’nın Orta ve Doğu Asya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye çalıştığını hatırlattı. Türkiye’nin Bulgaristan için uygun bir ortak olduğunu ve iki ülke arasında çeşitli alanlarda ortak projelerin hayata geçirilmesi için büyük bir sinerji bulunduğunu vurguladı. Bogdanov ayrıca yeni büyükelçi ve Bulgaristan’daki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile çalışma ve diyaloğu sürdüreceğini vurguladı.

Bakan Bogdanov Türkiye’nin Bulgaristan Büyükelçisi’ne teşekkür etti. Bogdanov ayrıca Büyükelçi Aylin Sekizk’e iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesine yönelik istikrarlı çalışmaları için teşekkür etti.

Kırcaalihaber

Read Previous

Son 24 saatte toplamda 1.988 acil durum çağrısı yapıldı

Read Next

Escobar ile görüşen Kosova muhalefet liderlerinden açıklamalar