Türkiye’nin silahları Yunan medyasında

Türkiye’nin son yıllarda ürettiği benzersiz yerli silahları ve alacağı S-400’ler, Yunanistan’da yayın yapan televizyonlarında geniş yer bulmaya devam ediyor.

Türkiye’nin S-400 füze sistemlerine sahip olması, ABD kadar Yunanistan’ı da tedirgin etti.

Skai TV, BORA füzelerini canlı olarak duyurduğu yayının sonunda, Türkiye’nin S-400’lerini ele aldı. Yayınlardaki yorumlara göre, bölgeye konuşlandırılacak S-400’ler ile Türkiye’nin sahadaki hakimiyetini perçinlemesi, Yunanistan’ı kaygılandırıyor.

Yunanistan’da Türkiye’nin son yıllarda yerli imkanlarla geliştirdiği ve seri üretimine geçtiği milli silahlar bölgedeki askeri üstünlüğünü artırırken, durumum Yunanistan açısından sahada istediği gibi hareket etmesinin önlenmesi anlamına geldiği yorumları dikkat çekiyor.

Yunanistan’ın hareket alanının kısıtlanmasıyla, panik havasının oluşmasına neden oluyor. Dolayısıyla reyting peşinde olan medya da prim yapan konuların başında gelen “Türk tehdidi”ni ana gündem maddesi olarak Türk düşmanlığı şeklinde servis etmekte ve Yunan kamuoyunun kaygılanmasına sebep olmaktadır.

Özellikle son haftalarda bu durum Atina’da, çokça dillendirilirken televizyon programlarından da bu kaygıyı görmek mümkün. Canlı yayınlarda, Türkiye’nin hava savunma sistemleri ve askeri gücü ele alınırken, Türkiye’nin sahadaki hakimiyeti açıkça görülüyor.

Yunan Skai televizyonunun daha önce yaptığı bir yayında da Türkiye’nin askeri gücü karşısında “Korkmamak ne mümkün” denmişti.

Türkiye karşıtlığı ve “Türk tehditi” Yunanistan medyasının temel gündem maddelerinden biri olmaya dvam ederken, Türkiye’de Yunanistan ile ilgili benzer bir yayın politikası söz konusu olmadığı biliniyor.

 

Milletgazetesi.gr

Read Previous

Batı Balkanlar’da 2018 böyle geçti

Read Next

İsrail’in 137 kez yıktığı bir Filistin köyünün tarihi acılarla dolu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *