Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Angılı, Prizren “Doğru Yol” Derneğini ziyaret etti

Türkiye Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Kosova’nın en kadim derneklerinden biri olan, Doğru Yol Derneği’ni ziyaret etti.

Büyükelçi  Sabri Tunç Angılı ve beraberinde bulunan T.C. Prizren Başkonsolosu Sn. Celal Doğan’a, “Doğru Yol” Derneği Başkanı Ud ve ses sanatçısı Nevzat Şundo, Doğru Yol derneğinin 73 yıldan bu yana bir kültür yuvası özelliğini koruyup geliştirdiğini; etkinliklerine hiç ara vermeden, Kosova Türk toplumuna yıllar yılı kültür ve sanat  hizmetleri  sunduğunu, Kosova’da yaşatılan kültürümüzün yurtta ve yurt dışında tanıtılmasına somut katkılar sunduğunu vurguladı.

Başkan Şundo, konuklara derneğin elde ettiği başarılar ve karşılaştığı güçlüklerle ilgili bilgi verdi; derneğin gönüllülük ruhuyla çalıştığını, etkinliklerine son birkaç yılda, 100’den çok yeni genç üyenin katıldığını vurgulayarak, yeni üyelerin derneğin çalışmalarına katkısının somut ve paha biçilmez bir değer sunduğunu  ve  dernek Yönetim Kurulu’nun bu değerlere ayrı bir önem vererek desteklediğini  özellikle dile getirdi.

Başkan Şundo’nun ardından, Doğru Yol Derneği Başkan Yardımcısı, tiyatro sanatçısı Sonay Buş ise “Doğru Yol” derneğinin 2023 yılında gerçekleştirdiği etkinlikleri ayrıntılı olarak dernek çalışma raporunu okuyarak anlattı.

 Sonay Buş, Prizren Belediyesi’nin kültür ve sanat alanında her yıl verdiği, yılın en başarılı  kültür ve sanat topluluğu 2023 yılı ödülünü, Prizren’de yaşayan  kültürümüzün layıkıyla ve başarılı bir şekilde tanıtılması doğrultusunda sunduğu örnek katkıları nedeniyle Doğru Yol Derneği’ne verdiğini belirterek, 2023 yılını farklı kültür ve sanat alanlarında dernek bünyesinde toplam 77 “Etkinlik ve Çalışma” faaliyetiyle tamamlayarak, Prizren’de ve Kosova’da  kültür-sanatın gerçek adresi olduğunun altını çizdi. Dernek başkan yardımcısı Sonay Buş, “Ödülden ödüle, başarıdan başarıya koşturarak bu gururun elde edilmesinde, yönetim kurulunun, sanatçılarımızın, hocalarımızın, bizleri destekleyen kardeş kurum-kuruluşlarımızın, bir sözle bütün üyelerimizin çok büyük katkıları var.” dedi.

Bunun ardından, Büyükelçi Sabri Tunç Angılı ve Başkonsolos Celal Doğan konuklarla birlikte genç üyelerin kendilerini beklediği salona geçti. Burada, Prizrenli dernek üyesi çok sayıda öğrencilerden oluşan folklor, dans ve gösteri ekipleriyle buluştu. Sunulan programda dernek halk dansları üyesi ve dernek programları genç  sunucusu Eda Laloş’un okuduğu İstiklal Marşı ve  derneğin genç üyelerinden Ela Koptagel’in  kendi yazdığı şiir vardı. Ziyaretin bu bölümü dernek başkanı Nevzat Şundo ve  genç ses sanatçısı Andi Kazaz’ın müzisyenlerin eşlik ettiği kısa bir müzik gösterisiyle tamamlandı.

T.C. Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı’ da yaptığı konuşmada, “Doğru Yol” Derneği’ni ziyaret etmekten, bu ziyaret esnasında gençlerle görüşüp, konuşmaktan mutluluk duyduğunu, Prizren “Doğru Yol  ” derneğinin  ileride düzenleyeceği kültür ve sanat  içerikli programlara katkı sunmaya hazır olduklarını ifade etti. Büyükelçi  Sabri Tunç Angılı ve Başkonsolos  Celal Doğan, daha sonra dernek başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, derneğin çalışmalarını sürdürdüğü salonları ve kütüphaneyi ziyaret ederek incelemelerde bulunarak, bilgi aldılar.

Büyükelçi Angılı’nın Doğru Yol Derneği’ni ziyareti,  görüşmeye katılanlarla birlikte dernek salonunda ve dernek önünde çekilen fotoğraflarla sona erdi.

Read Previous

BM’nin Bosna Hersek’te yaşanan Srebrenitsa soykırımının inkarından endişe duyduğu belirtildi

Read Next

Yunanistan’da cesedi bulunan Denizlili iş insanı toprağa verildi