Türkiye’nin medikal ürünleri Balkanlarda varlık göstermeye başladı

Son yıllarda sağlık alanında ciddi atılımlar yapan Türkiye’nin medikal ürünleri Balkan ülkelerinde de varlık göstermeye başladı.

TİMEBALKAN ÖZEL

30 yıldır Avrasya Bölgesi’nin ve Türkiye’nin medikal alandaki en önemli buluşma platformu olan “Expomed Eurasia”, İstanbul Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.

Medikal cihaz, ekipman ve teknolojilerin sergilendiği, medikal trendlerin ve bilimsel etkinliklerin yer aldığı fuaraa Balkan ülkeleri Kuzey Makedonya, Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ’a ciddi ihracat gerçekleştiren 3T Group ve Balkanlardaki iştirak şirketleri de katıldı.

3T Group Şirketi sahibi Abdülhamid Yıldırım, TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada, bölgenin en büyük medikal fuarındaki yerlerini aldıklarını söyledi.

– “Türkiye’nin tecrübesini Balkanlara aktarmak isiyoruz”

Şirketler grubu olarak Balkanlar, Amerika ve Afrika’ya ihracatlar gerçekleştirdiklerini kaydeden Yıldırım, “Halihazırda 15 ülkeye ihracatımız devam ediyor. 2005’ten beri Balkanlardayız, çeşitli alanlarda ticaretimiz devam ediyor. Sağlık sektöründe Türkiye dünyada bir marka ve biz Türkiye’nin tecrübesini Balkanlara aktarmak isiyoruz. Balkanlar da bu noktada geleceğe yönelik Türkiye’nin bu birikimini, tecrübesini ileteceğimiz güzel bir alan. Biz önümüzdeki yıllarda Balkanlardaki yatırımlarımıza hızlı bir şekilde devam edeceğiz.” diye konuştu.

Sırbistan başta olmak üzere Bosna Hersek, Karadağ ve Kuzey Makedonya’da aktif olarak ofislerinin bulunduğunu belirten Yıldırım, buu sene Kosova ve Arnavutluk’ta da iştirakleri tamamlayıp sahada aktif bir şekilde çalışmaya devam edeceklerini belirtti.  

Balkanlara daha çok koruyucu malzemeler gittiğine dikkati çeken Yıldırım, “Faaliyet alanlarımız genelde hastanelerin tedarikleri, ağır ilaçlar, genelik ilaçlar, koruyucu malzemeler, PCR testler ve şu anda Balkanlarda bir şehir hastanesi projemiz de var. Türkiye’deki bu noktada Avrupa’da model olarak gösterilen şehir hastanesini biz Balkanlarda bir ülkede uygulama projemiz devam ediyor. Bu yöndeki yatırımlarımıza ileriki dönemde devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– “2022 yılında 10 milyon euroluk ihracat hacmi hedefliyoruz”

3T Group Şirketi Genel Müdürü Derya Zeynep Çiriş medikal alanında çalıştıklarını ve ilaç sektöründe güçlü bir firma olduklarını söyledi.

3T Group’un geniş yelpazede çalıştığına dikkati çeken Çiriş, “Güneş panellerinden tutun elektrikli otobüsten, elektrikli bisikleti kadar birçok Balkan ülkesinde belediyelerle ortak çalışmalarımız bulunmaktadır. Bu anlamda da 3T Group sadece medikalda değil birçok alanda da hizmet verdiğini kanıtlamış bir şirkettir.” dedi.

2020 yılında Kuzey Makedonya’ya ortalama 4 milyon euroluk bir ihracat hacmine ulaştıklarını kaydeden Çiriş, “Şirket olarak 2022 yılındaki planlarında 10 milyon euroluk bir ihracat hacmini hedefliyoruz. Umarız daha üstüne de çıkabiliriz ama tabi piyasanın bize ne göstereceğini ne getireceğini bilemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çiriş, fuarda standlarına ilginin yoğun olduğunu sözlerine ekledi.

– “Sağlık alanında vatandaşların konforunu artırmak öncelikli hedefimiz”

3T Group’un Kuzey Makedonya iştiraki EU Synergy Şirketi temsilcisi Muaz Emin de şirketlerini 2020 yılında kurduklarını ve 2021’de de lisans aldıklarını söyledi.

Şirketlerinin Balkanların birçok ülkesinde tıbbi malzeme ve ilaç sektöründe faaliyet gösterdiğine dikkati çeken Emin, “Bu konuda artık deneyimli bir şirketten bahsediyoruz. EU Sinergy şirketi Makedonya’da faaliyete başlamamız kolay olmadı. Ancak iddialıyız. Zira EU Sinergy’nin iki konuda çok ciddi avantajı var. Birincisi fiyat. Kuzey Makedonya’daki halkının fahiş ilaç fiyatlarından dolayı mağdur etmeyecek bir fiyat sunuyoruz. İkincisi de ürünlerimizdeki kalite.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin genel olarak sağlık sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Emin, “Buradaki kaliteyi ilaç ve tıbbi malzeme alanında Kuzey Makedonya’ya taşımak istiyoruz. Şirketimiz sadece tıbbi malzeme ve ilaç sektöründe varlık göstermeyecek. Laboratuvar ve görüntüleme merkezleri ile de Kuzey Makedonya halkına hizmet sunmayı hedefliyoruz. Bu konuda da iddialıyız.” İfadelerini kullandı.

İnsanların en temel ihtiyacı olan sağlık alanında vatandaşları mağdur etmemek ve bu alanda vatandaşların konforunu arttırmanın öncelikli hedefleri olduğunun altını çizen Emin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Modern ve yüksek teknolojik cihazlarla donatılmış tıp laboratuvarları ve görüntüleme merkezleri ile en kısa zamanda hizmet vermeyi planlıyoruz. Burada yapılan testlerin sonuçlarına hızlı, kolay ve pratik erişim, nitelikli hizmet ve uygun fiyat en önemli önceliklerimiz olacak.”

Read Previous

Genç kickboksör Türker’den bir başarı daha

Read Next

Hırvatistan’da marketlerde panik alımı