Türkiye’nin Kosova’ya Her Yanlı Desteği Devam Edecek

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu günübirlik Kosova ziyaretinde beraberindeki heyet ve T.C. Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç eşliğinde Kosova Başbakan Yardımcısı ve Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Kujtim Shala ile görüştü. Görüşmede kültür ve turizm başta olmak üzere iki ülke arasında ilişkiler ele alındı.

Görüşme sırasında Bakan Kujtim Shala, Türkiye’deki seçimleri kazanan AK Partinin zaferini kutladı.

Sıcak ve dostane karşılama için teşekkür eden Bakan Topçu, Türk Hükümeti’nin ileride de Kosova’yı UNESCO üyeliği gibi uluslararası örgütlere üyeliği konusunda desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Kosova’nın daha sakin ve istikrarlı bir bölge için barışı ve toplumlar arasında birlikteliği güçlendirmesi gereğine işaret eden Bakan Topçu, kültür, eğitim ve ekonomi alanlarında iki ülke arasında işbirliğin yoğunlaştırılması gereğine vurgu yaparken bu alanlarda Türkiye’nin desteklerinin devam edeceği sözünü verdi.

Bakan Shala, Türkiye’nin Kosova’nın bağımsızlığı için olduğu gibi UNESCO ve uluslararası örgütlere üyeliği için verdiği destek için teşekkürlerini ifade etti.

Kosova ile Türkiye arasında kültür ve turizm alanındaki işbirliğin daha ileriye taşınmasıyla bölgede barışa ve istikrara da katkısı olduğu inancını ifade eden Bakan Shala, birçok önemli alanda işbirliği geliştirilmesinin temelini de teşkil ettiğini belirtti.

topcu 2

Bakanlar Topçu ve Shala görüşmede kültür mirasın korunmasında da işbirliğin yoğunlaştırılması gereğine işaret etti.

Bakan Shala, TİKA ve diğer Türk kurumlarının desteklerini takdir ettiğini belirtirken Bakan Topçu, TİKA aracılığıyla, Kosova’da, Osmanlıdan kalma tarihi mekanların restorasyonuna devam edileceğini ifade etti.

Bakan Kuytim Şala ve Başbakan İsa Mustafa ile gerçekleşen görüşmeden sonra DHA’ya konuşan Bakan Yalçın Topçu, her iki görüşmede de ilk söze girmeden önce gerek Başbakan İsa Mustafa gerekse Bakan Şala’nın Türkiye’deki seçimlerin kendileri için ne kadar önemli olduğunu ve bu konuda iktidar olan AK Parti’yi ve sayın Başbakanı tebrik etiklerini söylediklerini ve bu tebrikleri memnuniyetle kabul ettiğini ifade etti.

Topçu açıklamasında şunları söyledi:

“Bu kardeş ülke ile var olan ilişkilerimizi daha da ileriye taşınması ve bu çerçevede, hem kültür ve turizm noktasında hem diğer noktalardaki görüşmelerimiz hem Başbakanla hem mevkidaşımla çok verimli geçti. Türkiye tarafından onaylanan 500 milyonluk ticaret anlaşmasının olduğunu vurgulayan Bakan Topçu, “Onun bir takım prosedürle ilgili eksiklikleri Kosova tarafından tamamlanırsa, Türkiye ile Kosova arasında var olan ticari ilişkiler daha da artacak ve bu da Kosova’daki kardeşlerimizin refah ve huzurunu daha çok artıracak. Neticede, bu ilişkilerin gelişmesiyle birlikte, Kosova’nın uluslararası platformlardaki temsiliyeti inşallah artacak. UNESCO ve AB üyeliği noktasında bu ticaret hacmi Kosova’ya ciddi bir güç kazandıracak. Bunların üzerinde durduk. Görüşmelerimiz de çok başarılı geçti.”

Kaynak: Kosovahaber

Read Previous

Ve Anlaştılar, Seçimler Olacak, Yeni Bakanlar Belli

Read Next

Türkiye G20 Liderler Zirvesi’ne Hazır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *