Türkiye’nin hamlesi Yunanistan’ı şaşkına çevirdi

Karadeniz gazı için geri sayım sürerken Türkiye’nin enerji hamlesi Yunanistan’da gündem oldu.

710 milyar metreküp doğal gaz rezervin 500 milyar dolar değerinde olduğunu açıklayan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i manşete taşıyan Yunan basını, “Türkiye Mayıs ayından itibaren kendi doğal gazına sahip” başlığını kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Karadeniz’deki doğal gaz keşfinin 710 milyar metreküpe ulaşarak 35 yıl süreyle tüm konutların ihtiyacını karşılayabileceğine ilişkin açıklaması sonrası Yunan basınından dikkat çeken bir Türkiye analizi geldi.

Dönmez, Türkiye’nin enerjide yıllardır makus talihini yenmeye çalışan bir ülke durumunda olmaktan çıktığını belirterek “Gerçekleştirdiğimiz enerji projeleri ile, bir yandan arz güvenliğimize katkı sağlarken, diğer yandan önemli bir ticaret merkezi olma konusunda adım atmış olduk. Bu yatırım ve tesislerle, küresel bir enerji krizinde en önemli oyunculardan biri kendi gazımız olacak.” dedi.

Dönmez’in açıklamaları sonrası Proto Thema gazetesi çarpıcı bir analiz yayınladı.

‘Türkiye’nin Karadeniz’de bulduğu 710 milyar metreküp doğal gaz kullanıma açılacak’ diyen gazete bu gazın Mayıs itibari ile hanelere ulaştırılacağını yazdı.

Karadeniz gazının 35 yıl süreyle enerji ihtiyacını karşılayacağının altını çizen Proto Thema Bakan Dönmez’in bunun Türkiye’nin en büyük enerji projesi olduğunu kaydettiğini aktardı.

Gazete Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Türkiye kendi doğal gazını kullanmaya başlayacak’ ifadesine de haberinde yer verdi ve keşfe Fatih sondaj gemisinin imza attığını belirtti.

Ta Nea ise ‘Türkiye Mayıs ayından itibaren kendi doğal gazına sahip’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

milletgazetesi.gr

Read Previous

Kavazovic: “Eski Yüksek Temsilcinin bana gönderdiği mesaj günlerdir aklımdan çıkmıyor”

Read Next

Bölgede en kısa yaşayanlar Bulgaristan ve K. Makedonya vatandaşları