Türkiye’nin denizcilik hamlesi Yunanistan’ı sarstı: ‘Çılgınlık!’

Yunan basını, Türkiye’nin denizcilik alanında hızlı bir gelişim gösterdiğine dikkat çekti. Türk Donanması’na yönelik yapılan teslimatlar, “Denizde çılgınlık” şeklinde yorumlandı.

Türkiye, savunma alanında bağımsızlığını artırmak üzere emin adımlarla ilerliyor.

Deniz Kuvvetleri’nin Mavi Vatan’da daha güçlü hale getirilmesi çalışmaları kapsamında, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende 4 yeni platform, Türk Donanması’na teslim edildi.

Yunanistan’ın gözü Deniz Kuvvetleri’nde

Bunlar; TCG Derya, TCG İstanbul, Marlin SİDA ve TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi adlı deniz araçları oldu.

Atina yönetimi, savunmada Türkiye’nin gerisinde kaldığı konusunda özeleştirilerde bulunurken, Yunan basını da Ankara’nın atılımlarını dikkatle izliyor.

“Türkiye denizcilik alanında hızlı hamlelerle ilerliyor”

“Flash” adlı internet sitesinde, “Denizde çılgınlık… Türkiye’nin inşa ettiği tüm savaş gemilerine bakın” başlıklı bir haber yer aldı. Haberde, şu ifadelere yer verildi:

Erdoğan, Türkiye’nin Mavi Vatan’ı koruma iradesini bir hafta içinde ikinci kez yineledi. Türkiye, denizcilik alanında hızlı hamlelerle ilerliyor.

Türk Donanması, İstif Sınıfı İstanbul fırkateyni, muharebe destek gemisi Derya, genel maksatlı destek gemisi Arif Ekmekçi ve insansız gemi Marlin’i teslim aldı.

Söz konusu haberde, bu dört platformun özelliklerinden bahsedildi.

Yunanistan, deniz kuvvetlerini güçlendirmek istiyor

Öte yandan, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisi alanında kendilerinden çok daha ileride olduğunu söylemişti.

“Türkiye atılımlar yaptı, biz de geriye doğru adımlar attık.” diyen Dendias, “Bu kabul edilemez.” ifadesini kullanmıştı.

Dendias, Yunan tersanelerinde yeni fırkateynler, insansız gemiler ve denizaltıların inşa edilmesinin peşinde olduklarını belirtmişti.

Otonom teknoloji geliştirmek istiyorlar

Dendias ayrıca, otonom olarak ilerleyen gemilerin varlığına işaret ederek şöyle demişti:

Denizde otonom hareket eden, deniz altında otonom hareket eden… Nihayetinde bu teknolojilere de katılmamız gerekiyor.yenişafak

Read Previous

Edirne’de Bulgaristan’a geçen tırda kaçak tekstil ürünleri yakalandı

Read Next

Kosova’daki Türk askeri, FSK’ya atış eğitimi verdi