Türkiye tarafından Kuzey Makedonya ordusuna 7 bin 400 üniforma hibe edildi.

İlinden Kışlası’nda düzenlenen teslim törenine Savunma Bakanı Radmila Şekerinska ve Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök katıldı.

Savunma Bakanı Şekerinska, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’den alınan desteğin ve müttefikliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdiklerini söyledi.

Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliği sürecinde Türkiye’nin sürekli desteğinin altını çizen Şekerinska, söz konusu desteğin sadece siyasi mesajlar içeren bir destek değil, uzun yıllar boyunca devam eden iş birliğiyle ordunun modernizasyonu ve ekipman desteğine de yansıdığını söyledi.

Türkiye’nin desteğiyle tüm ordu mensuplarının her hava koşulunda çalışma yapabileceği yeni üniformalara sahip olacağını kaydeden Şekerinska, Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği’ne, Askeri Ateşesi’ne ve Türkiye’deki meslektaş ile ortaklara teşekkürlerini iletti.

Şekerinska, söz konusu yardımların hem geçmişte hem de son yıllarda Türkiye’nin verdiği desteğin çok küçük bir bölümü olduğunu sözlerine ekledi.

– Türkiye, Kuzey Makedonya ordusunun modernizasyonu hedefi doğrultusunda her türlü desteği sağlamayı sürdürecek

Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök de Balkanların kalbi Makedonya’da halklarımız arasında asırlardır süregelen dayanışmayı, paylaşmayı ve iş birliğini büyük bir memnuniyetle bir kez daha ifa etmek üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Bu törenin paylaşma ve dayanışma gibi erdemlerin öne çıktığı ramazan ayında gerçekleştirilmesi iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki iş birliğinin anlamını daha da güçlendirdiğini ifade eden Sekizök, “Gerçekten de bağımsızlığını elde ettiği günden itibaren Türkiye ve Makedonya arasında her alanda örnek olarak gösterilebilecek yakın iş birliği bugünlere taşınmıştır. Askeri zemindeki güçlü bağlarımız da birbirimizin güvenliğini ne denli önemsediğimizi ortaya koymuştur.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl bugünlerde Makedonya’nın uzun yıllardır üye olmayı hak ettiği NATO’ya nihayet katılmasının ittifakın benimsediği, ortak değerlerin Balkan coğrafyasında daha güçlü şekilde yer etmesini sağlayacağını belirten Sekizkök, “Savunma sanayi alanında ileri seviyeye ulaşmış olan Türkiye, Kuzey Makedonya Cuhmuriyeti ordusunun modernizasyonu hedefi doğrultusunda her türlü desteği sağlamayı sürdürecektir.” şeklinde konuştu.

Sekizkök, Kuzey Makedonya ordusunun üstlendiği sorumlukları önümüzdeki dönemde başarıyla yerine getirmeye devam edeceğine olan inancını ifade etti.

Önceki Haber

Üsküp’teki su kemeri, en yüksek kültürel miras koruması altına girdi

Sonraki Haber

Türkiye’nin Arnavutluk’ta inşa ettiği hastane açılıyor