İstanbul Beyoğlu Belediyesi, Hırvatistan’ın tarihi Dubrovnik şehrine bir dönem bu kentte hüküm süren Ragusa Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun mermer levhasının replikasını hediye etti.

İstanbul’da bulunan Ragusa Cumhuriyeti’nin Konsolosluğu’nun 1720’den kalma mermer levhasının replikası, Beyoğlu Belediye Başkanı Yardımcıları Kübra Gülal ve Yusuf Ulutaş  tarafından 7 Temmuz’da Dubrovnik Belediye Başkanı Mato Frankoviç’e teslim edildi. 

Mermer levha, Dubrovnik yaz oyunları etkinliğinden önce Divona olarak da bilinen Sponza Sarayı’nda yapılan ve Hırvatistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Gordan Grliç Radman, Hırvatistan İstanbul Başkonsolosu İvana Zerets ve Hırvatistan’daki Türk Büyükelçi Mustafa Babür Hızlan’ın katıldığı törende teslim edildi.

Mermer levhanın orijinali İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunuyor.

Levhanın Dubrovnik şehrine hediye edilmesi, Türkiye’deki Hırvatistan Başkonsolosluğu inisiyatifinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Beyoğlu Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Beyoğlu Belediyesi, Ragusa Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun bulunuduğu sokaktaki binaların yeniden yapılandırılmasından sonra tarihi konsolosluğun bulunduğu yerin anısına buraya Hırvatistan Cumhuriyeti armasının bulunduğu bir levha yerleştirdi. Hırvatistan Cumhuriyeti Başkonsolosluğu da Beyoğlu Belediyesi’nde bulunuyor.  

Dubrovnik şehri ve Beyoğlu Belediyesi arasındaki kardeşlik anlaşması 2015’te imzalanmıştı. 

Ragusa Cumhuriyeti, Hırvatistan’ın Dalmaçya bölgesinde 14’üncü yüzyılda kurulan, uzun süre boyunca Osmanlı himayesi altında kalan ve yalnızca ticaretle uğraşan bir devletti. 1808 senesinde Fransa imparatoru I. Napolyon tarafından ele geçirildi. 1815 senesinde ise Viyana Kongresi’nde Avusturya İmpratorluğu’na verildi.

Kaynak: Balkan News 

Önceki Haber

Kızılyıldız’a Türk sponsor

Sonraki Haber

Kayseri’den kardeş şehir Mostar’da yetimlere şefkat eli